Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Sınavlarda Şeker ve Şekerli Besinler Tüketilmeli midir ?

Genel kategorisine
2 Ağustos 2012
eklenmiştir.

Sınavlarda Şeker ve Şekerli Besinler Tüketilmeli midir ?

Çeşitli kaynaklarda sınav öncesi algılamayı ve konsantrasyonu arttırmaya yönelik bilimsel temeli olmayan çeşitli sağlıksız diyet önerileri yer almak-tadır.
Bunları seçerken dikkatli ve bilinçli olunması gere-kir. Sınavlarda başarıyı etkileyecek hiçbir besinin tek başına mucizevi etkisinin olmadığı bilinmeli, sağlıklı ve başarılı olmak için yeterli ve dengeli beslenme ku-rallarına uyulması gerektiği unutulmamalıdır. Sınavlar için son hazırlıklar yapılırken aşağıda belirtilen bes-lenmeye yönelik öneriler göz önünde tutulmalıdır.
• Öğrenciler için en önemli öğün kahvaltıdır. Düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanılmalı ve sınav günü mutlaka kahvaltı yapıl-malıdır. Gece boyu süren açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için acil olarak enerjiye gereksinim duyduğundan kahvaltı yapılmadığı takdirde dikkat daha çabuk dağılmakta, baş ağ-   rısı ve yorgunluk oluşabilmektedir.
•    Yapılan araştırmalar iyi kahvaltı yapan öğrencilerin daha başarılı ol-duklarını ortaya çıkarmıştır. Yeterli enerji ve besin öğelerini sağlayan bir sabah kahvaltısında süt peynir veya yumurta, birkaç dilim ekmek, pekmez-tahin, zeytin, ile domates, yeşil biber, salatalık, maydanoz veya meyve bulunmalıdır.
•    Sindirim rahatsızlıklarına ve zehirlenmelere yol açabileceği için dışarıda ve açıkta satılan yiyecekler satın alınmamalıdır.
•    Sınavdan bir gün önce kuru baklagiller gibi gaz yapıcı besinler tüketilirken dik-katli olunmalıdır.
•    Halk arasında şeker ve şekerli besinlerin dikkati ve algılamayı arttır-dığına yönelik yanlış inanışlar bulunmaktadır. Oysa karbonhidrattan zengin bu besinler tam tersi gevşemeye neden olmaktadır.
•    Bu nedenle sınav öncesinde şeker, şekerleme gibi basit şekerlerin yerine kuru üzüm, erik ya da A ve C vitaminlerinin zengin olduğu taze meyve ve sebze gibi besinler tercih edilmelidir.
• Bunun yanında özellikle balık, et, yu-murta, fındık, fıstık ve cevizin tüketilmesi de yararlıdır. Bu besinler protein içerikleri nedeniyle sinir iletimini olumlu yönde et-kilerler. Bu da uyanık kalma ve enerjinin tamamen kullanılmasını sağlar. Ayrıca yağ asitleri beyin hücrelerinin çalışmasında da önemlidir.
• Sınav esnasında susamaya neden olacak yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınılmalıdır. Sınavda su tüketiminin yanı sıra, sıkılmış meyve suyu tüketmenin, hem sıvı ihtiyacını karşılayacağı, hem de konsantrasyo-nu arttıracağı unutulmamalıdır. Kafein içeren yiyecekler adrenalinin serbest kalmasına böylece stres düzeyinin artmasına neden olabil-mektedir. Sınav öncesinde çay, kahve kolalı içecekler gibi kafein içe-ren besinlerin yerine süt, meyve suyu, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.