Anasayfa / Genel / sırt ağrısının nedeni

sırt ağrısının nedeni

sırt ağrısının nedeni, Sırt Ağrısının Nedenleri

Kötü pozisyon. Sırtınızın üst kısmı ağrıyor. Kötü pozisyon kasları zayıflatıp eklemleri gererek zaman zaman ağrılara yol açabilir. Dik durmaya çalışın ve sağlık uzmanı ya da doktorunuza sırtınızı esnetecek ve karın kaslarınızı güçlendirecek egzersizler sorun.

Safra kesesi sorunu. Karnınızın sağ üst tarafında sırtınıza, sağ omzunuza ve göğsünüze vuran ağrılar var. Aynı zamanda ateş ve titreme, mide bulantısı veya kusma, karında gaz ve mide ekşimesi hissediyorsunuz.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
• Genelde yatak istirahati gerekmez. Vücudun elverdiği kadar hareket daha hızlı iyileşme sağlayabilir. Yataktan, yana dönüp bacaklarınızı indirdikten soma, iki elinizi yatağa bastırarak yavaşça kalkın.

• 19 yaşından küçüklere aspirin vermeyin! Reye sendromu denen ender, ama ciddi bir soruna yol açabilir.
• Çocuğunuz geçirdiği bir kazadan sonra sırt ağrısından şikâyet ediyor, kol ve bacaklarını zorlukla hareket ettiriyorsa, derhal sağlık uzmanına veya doktora başvurun. Sırt ağrısı çocuklarda görülen bir şey değildir, bu nedenle çocuğunuz ağrıdan şikâyet ettiğinde derhal doktora başvurun.

Uyurken bacaklarınızın arasına küçük bir yastık koyup yan yatarak belinize yük bindirmeyin ya da sırtüstü yatarken diz¬lerinizin altına küçük bir yastık koyun. Aspirin, ibuprofen, naproksen sodyum veya asetaminofen içeren reçetesiz bir ilaç alın. Sırt ağrınızın nedeni bir kas yaralanmasıysa, 20 dakika soğuk kompres (havlunun içine buz koymak gibi) uygulayın. Bazen bir sıcak bir soğuk, bazen de sıcak uygulamak daha iyi gelir. Sonra komprese 20 dakika kadar ara verin. Bu işlemi 3-4 kere yapın.

Önleme
• Sürekli ağır şeyler kaldırıyorsanız, sağlık uzmanına veya doktora bunun nasıl yapılması gerektiğini danışın. Yük kaldırırken sırt kaslarınızı desteklemek için korse veya özel bir kemer kullanabilirsiniz.
• Sert bir şiltede yatın.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir