Anasayfa / Genel / Şiştosomiazis Nedir ?

Şiştosomiazis Nedir ?

Şiştosomiazis Nedir ?

Şistosomiazis, dünyada sıtmadan sonra, toplum sağlığını etkileyen ikinci sıklıktaki paraziter hastalıktır. İnsanda parazitlik yapan schistoso-malar S. haematobium, S. mansoni, S. japonicum, S. intercalatum ve S. mekangi’dir. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu bölgesinde S. haematobium tespit edilmiştir. Şistosomalar ağırlıklı olarak tropikal ve subtropikal bölge-lerin en önemli sorunlarındandır. Bir yörede şistosoma enfeksiyonu ola-bilmesi için parazitli insanların bulunması, ortamın sulu olması, çevrede yumuşakçaların bulunması ve ısının 25˚C dolaylarında olması gereklidir.

Enfeksiyon, serbestçe yüzen larvaların ciltten girmesi ile ortaya çıkar. Ateş, titreme, öksürük ve kas ağrıları olur. Vücuda giren parazit sayısı has-talığın şiddetiyle doğru orantılıdır. Parazitin deriden girdiği bölgede pa-pillom, ödem, ciltte döküntü ve kaşıntı ile lenf bezlerinde şişlik görülür.
Parazitin gelişmesine paralel olarak 2 ay sonra baş ağrısı, yaygın vücut ağrıları, ateş, titreme, sindirim bozuklukları, karaciğerde büyüme ve ak-ciğer belirtileri ortaya çıkar. Hastaların bir kısmında siroz ve portal hiper-tansiyon, idrar yollarında ve akciğer damarlarında tıkanmalar, böbrekte bozukluklar ve mesane kanseri gelişebilmektedir. Çocuklarda büyüme ve gelişme geriliğine sebep olur.

Hastalığa en sık sahra altı Afrika ülkelerinde rastlanmakla birlikte, İran, Irak, Suudi Arabistan, Yemen, Uzak Doğu, Surinam, Venezuella ve Brezilya’da da görülmektedir. Lokal salgınların görüldüğü yerlerde tatlı su-larda yüzen veya bu sularda oynayan kişiler risk altındadır. Tüm dünyada 200 milyon insan şistosomalarla enfekte olup 600 milyon insan da şisto-somiazis enfeksiyonu açısından risk altındadır.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir