Anasayfa / ilk yardım / sıyrık tedavisi

sıyrık tedavisi

sıyrık tedavisi Sıyrık Hakkında Önemli Bilgiler
Sıyrık cildinizi tümüyle kesmeyen ve derin olmayan bir yaradır. Genellikle ellerinizin, dirsekleriniz veya dizlerinizin üzerine düştüğünüzde meydana gelir, ama sporcuların vücutlarının başka yer¬lerinde de sıyrıklar oluşur. Sıyrıklar kesiklerden daha fazla acı verebilir, çünkü sinir uçları etkilenmiştir; ancak derine inmedikleri için daha çabuk iyileşirler.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
• Kanamayı kontrol altına almak için temiz bir gazlı bezle veya bezle bastırın.
• Yarayı ılık sabunlu suyla yıkayarak kiri ve bütün yabancı cisimleri temizleyin. Yıkamak kiri almamışsa, yarayı temiz, ılık suya batırabilirsiniz.
• Açılan deri parçaları temizse, tekrar dikkatle yerlerine yapıştınlabilir. Deri parçalan kirliyse, temiz bir tırnak makasıyla kesin. Acırsa, kesmeyi derhal bırakın.
• Sıyrık küçükse ve kanamıyorsa, yarayı açık bırakın.
• Yaradan kan sızmaya devam ediyorsa, yapışkan olmayan bir bandaj sarın. Antibiyotikli krem veya merhemler (basitrasin içermesine dikkat edin) prospektüse uygun olarak kullanılırsa, yaranın iyileşmesi hızlanır. Basitrasini 5 günden fazla kullanmayın. İyileşme olmazsa, doktora başvurun.

İlginizi çekebilir

ilk yardım çantasında neler bulunmalı

ilk yardım çantasında neler bulunmalı; İlkyardım çantasını çocuklardan uzak, kilitli bir çekmecede muhafaza edin. Arabanızda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir