Anasayfa / Kadın / Spinal Anestezi İle Doğum

Spinal Anestezi İle Doğum

Spinal Anestezi İle Doğum

Spinal Anestezi Yöntemi
Rejyonel anestezi nedir?

Spinal, epidural ve kombine spinal-epidural rejyonel anestezi yöntemleridir. Spinal kanala enjekte edilen ilaçla vücudun bir bölümü hissiz kalır. Bacaklar, gövde, göğsün bir kısmı hissiz kalan alanlardır.

Spinal, epidural ve kombine spinal-epidural arasındaki fark nedir?

Spinal kord ve sinirler, içinde spinal sıvı (beyin omurilik sıvısı) bulunan kesede yer alırlar. Bunun etrafında epidural alan bulunur (Rejyonel anestezi bölümüne bakınız). Spinal anestezi uyuşturucu ilacın sıvı dolu kese içerisine enjeksiyonu yoluyla yapılır. Epidural anestezide ise kese dışındaki alana (epidural aralık) enjeksiyon yapılır. Spinal ve epidural anestezi aynı etkiye (vücutta yaygın bir alan uyuşur) sahiptir, çünkü iki teknikte de sinirler spinal kordan dallandığı yerde uyuşturulur. Spinal enjeksiyon daha “direkt” olduğu için etki hemen başlar. Travayda olmayan ancak sezaryenle doğuma ihtiyaç duyan bir kadın için ilk tercih edilen yöntem spinaldir. İstenilen etkiyi oluşturmak epidural anestezide daha uzun sürer, çünkü epidural boşluğa küçük bir tüp (kateter) kolaylıkla yerleştirilir, gerekli süre boyunca anesteziyi idame ettirmek için tekrarlayan dozlarda ilaç verilebilir. Epidural yöntem, ağrısız doğum isteyen kadınlarda ağrıyı gidermek için tercih edilen ilk yoldur. Kombine spinal-epiduralde ise spinal enjeksiyonu epidural kateterin yerleştirilmesi takip eder. Etkinin başlaması, önce spinal yapıldığı için daha çabuk olur. Anestezi idamesi ise epidural kateter yoluyla yapılır.

Spinal anestezik nasıl verilir?

Spinal anestezi yöntemi, doğum veya sezaryen için uygulanan epidural anesteziyle benzerdir. Farkı, ilacın doğrudan spinal keseye enjekte edilmesidir. Spinal baş ağrısı olasılığını azaltmak için ince bir iğne kullanılmaktadır.

Spinalin çalışıp çalışmayacağını nereden bilebilirim?

Pek çok kadın ayaklarda hemen başlayan, bacaklara ve gövdeye spinal anestezi etki ettikçe yayılan ısınma ve karıncalanma hissi tarif eder. Daha sonra bacaklarınızı uyuşuk ve ağır hissedersiniz. Nefes alma yeteneğiniz değişmese de, spinal göğüs bölgesini de uyuşturacağı için nefes alma hissi değişir ve subjektif bir “nefessiz kalma” hissi olur. Yeterli nefes aldığınız halde beyniniz göğüsteki uyuşukluğa bağlı göğüs hareketlerinizi beğenmeyecektir. Ellerinizde güç kaybı olmadığı sürece ve konuşabildiğiniz sürece yeterli miktarda nefes aldığınıza emin olabilirsiniz. Ayrıca her soluk alıp verişinizde maskenizin içindeki nemin yoğunlaştığını fark edebilirsiniz ve tabi anestezi doktorunun solunum, oksijen düzeyi, kan basıncı, kalp hızı ve diğer hayati bulgularınızı takip ettiğini her zaman hatırlamalısınız. Spinal anestezi uyguladıktan sonra, anestezi doktoru uyuşukluk yayılımını değerlendirmek için anestezi seviyesini tespit edecektir. Göğüs alt seviyesinden ayaklara kadar vücudunuzda uyuşukluk hissetmeniz normaldir. Bu durum sizi ameliyat sırasında rahat ettirecek doğru miktarda anestezi olarak kabul edilmektedir.

Travayda kullanılan epidural, sezaryenle doğumda da kullanılabilir mi?

Travaydaki bazı kadınların sezaryene ihtiyacı olabilir. Bu durum acil olmayan faktörler (ilerlemeyen travay) veya acil faktörler (anne veya bebeğin durumu risk altında) sonucu olabilir. Eğer epidural kateter yerleştirilmiş ve çalışıyor ise anestezi doktoru çoğu zaman kateterden ek ilaç vererek uyuşukluğu cerrahi için yeterli düzeye getirir. Spinal anestezide olduğu gibi göğüs alt seviyesinden ayaklara kadar vücudun uyuşuk hissedilmesi normaldir. Bu sizi yine ameliyat sırasında rahat ettirecek doğru miktarda anestezi olarak kabul edilmektedir. Epidural çalışmıyorsa, yeniden yerleştirilir veya spinal veya genel anestezi uygulanabilir. Bu seçim durumun aciliyetine bağlıdır. Ancak bu durum oldukça nadirdir.

Ameliyat için uyanık olursam bir şey hisseder miyim?

Spinal veya epidural anesteziyle ameliyatta ağrı hissetmemelisiniz. Vücudunuzun alt bölgesindeki hareketleri fark edeceksiniz. Özellikle obstetrisyeniniz karın kaslarını ve dokuları ayırırken “çekme ve asılma” hissedebilirsiniz. Ayrıca doğum sırasında obstetrisyen bebeğin durumunu kolaylaştırmak için karnınıza bastıracaktır. Bunu göğsünüzde basınç olarak hissedeceksiniz.

Spinal ve epidural anestezi nedir?
Spinal ve epidural anestezi son yıllarda oldukça yaygınlık kazanan iki anestezi yöntemidir. Bu yöntemlerden genel cerrahinin bazı ameliyatları, kadın-doğum cerrahisi ve ortopedik cerrahide sıkça yaralanılır. Ayrıca epidural anestezi sayesinde ameliyat sonrası ağrı kontrolü sağlanır.
Spinal ve epidural anestezi bel bölgesinde omurilik sinirlerinin geçtiği kanala anestezik maddeler verilerek yapılır. Anestezi, iğne yapılan seviyenin iki üç omur üzerinden başlayarak ayak parmaklarına kadar yayılır. Bu tür anestezi ağrısız doğum, sezeryan gibi kadın-doğum ameliyatlarında, fıtık, apandisit gibi genel cerrahi ameliyatlarında ve bacaklardaki ortopedi ameliyatlarında tercih edilir. Bu tür anestezi yönteminde bilinç kaybı olmaz. Hastanın şuuru açıktır, ancak anestezi yapılan bölgede ağrı olmaz. Epidural anestezide omurilik kanalından küçük bir kateter yerleştirilerek bu bölgede bırakılır. Ameliyat sonrasında bir iki gün bu kateter ile ağrı kesici maddeler verilerek ameliyat sonrası ağrılar önlenebilir. Ayrıca bu yöntem genel anestezide kullanılan ilaçların risk yarattığı kalp rahatsızlığı olanlarda eğer cerrahi yapılacak bölge uygunsa tercih edilebilir.

BELDEN AŞAĞISINI UYUŞTURARAK SEZARYEN YAPILMASI

Sezaryen ameliyatı genel anestezi ile hasta uyutularak veya belden aşağısı uyuşturularak iki şekilde yapılabilir. HepsiBelden aşağısını uyuşturma diye tabir edilen anestezi spinal anestezi veya epidural anestezi diye iki şekilde olabilir. Spinal ve epidural anestezide hastanın bilinci açık olur, ben aşağısı ve bacakları hissetmez hale gelir. Sezaryende hem spinal hem epidural hatta bazen ikisi birden (kombine spinal-epidural) uygulanabilir. Normal doğumda sadece epidural anestezi uygulanır (ağrısız doğum), spinal anestezi normal doğumda uygulanmaz. Bu yöntemlerin hepsi anestezi uzmanları tarafından uygulanır. Uygulama sırasında hasta oturur pozisyonda veya yan yatar pozisyonda olur ve bel bölgesi temizlendikten sonra ince bir iğne ile belden girileren 1-2 dakika gibi kısa bir sürede ilaç verilerek anestezi uygulanır. Anestezi uygulandıktan birkaç dakika sonra ayaklarda bacaklarda karıncalanma ve uyuşma başlar. Bu yöntemlerde genel anestezinin tersine bebeğe hiç ilaç gitmez bu nedenle ameliyat uzun sürse bile bebek etkilenmez. Normal doğumda uygulanan epidural anestezide daha az ilaç verilir bu sayede anne doğum sırasında bacaklarını hareket ettirebilir ama sezaryende bacaklarını hareket ettiremez.

spinal enestezi ile dogum, spinal, anestezi, spinal anestezi, spinal ile dogum, dogum yontemleri,

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir