Anasayfa / Genel / Sporu Olumlu Etkileyen Besinler Nelerdir ?

Sporu Olumlu Etkileyen Besinler Nelerdir ?

Sporu Olumlu Etkileyen Besinler Nelerdir ?

Yeterli enerji, karbonhidrat ve protein tüke-timi ve bunların vücutta etkin bir şekilde kul-lanımı performansı artırmada en etkin ve emin yoldur. Doğal besinler sadece yaşamsal besin öğelerini değil; aynı zamanda sağlıklı yaşam için gerekli diğer unsurları da içermektedirler.
Az yağlı süt-yoğurt, portakal gibi meyveler,ıspanak, semizotu, karnabahar, lahana gibi sebzeler, özellikle kabuğu içinde pişirilen patates, kepekli tahıl ürünleri, tahıl gevrekleri ve az yağlı hamur işleri sporcuların performanslarını attırmaktadır.
Sporcular yeterli oranda karbonhidrat tüketerek enerji gereksinimleri-ni karşıladığı sürece karbonhidrat depolarını istenen düzeyde tutabilirler. Böylece antren-manlarını başarıyla sürdürebilirler. Kan şeke-rinde ani düşüş, performansı olumsuz yönde etkileyeceği için basit şeker ve yüksek oran-da glikoz içeren içecekler, antrenmanlar ve müsabaka öncesi tüketilmemelidir.
Sporcular için en önemli etmen sıvı dengesinin sağlanmasıdır; çünkü terleme ile oluşan sıvı kaybı yorgunluğa neden olmakta ve performansı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle susama duygusu olmadan önce az ve sık aralıklarla su içilmelidir.
Kimi zaman spor performansını arttırmak amacıyla bilinçsizce çeşitli ürünler kullanılmakta bu ürünlerin sağlığa ve performansa etkisi değerlen-dirilmemektedir. Bu ürünler seçilirken yaş, cinsiyet, spor dalı, sporcunun amatör veya profesyonel olması ve diğer sağlık problemleri gibi konulara dikkat edilmelidir.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir