Anasayfa / Genel / stres atmak için ne yapılır

stres atmak için ne yapılır

stres atmak için ne yapılır Stres, aşırı taleplere, alışılmış düzendeki sık değişiklere ya da yaşamsal önemdeki konulara vücudun fiziksel tepkisidir. Bunaltı ise, strese karşı duygusal tepkidir. Azaltılmayan stres, bağışıklığın azalması, kalp rahatsızlıkları, sindirim bozuklukları, kasların yorulması ve gerilmesi, deri problemleri, nefes alma sorunları gibi birçok hastalığa neden olabilir. Stres ve bunaltıyla baş edebildiğiniz ya da stresin aşırı derecede önem kazanmasını önleyebildiğiniz ölçüde sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bazı genel tavsiyelerde bulunalım.

Sorunu Tespit Edin
Stresi ve bunaltıyı neyin yarattığını belirleyin. Bu, hayatınızdaki bir değişiklik; (taşınma, yeni bir iş, yeni bir bebek ya da yaşlanma gibi) bir kayıp; (boşanma, ailede ölüm vakası ya da işten çıkarılma gibi) bir hastalık (kanser ya da ciddi bir enfeksiyon gibi) ya da aşırı çalışma ve yorgunluk olabilir. Tıbbi bir sorun söz konusuysa, tedaviye yönelin. Psikolojik bir konu söz konusuysa, bir terapistin ya da destek grubunun yardımına ihtiyacınız olabilir.

Gevşeme Tekniklerini Uygulayın
Stres altındayken kaslarınız gerildiği için boyun, sırt ya da göğüs ağrısı ve nefes zorluğu çekersiniz. Nefes almaya dikkat ederek kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Rahat bir şekilde oturun ya da uzanın; gözlerinizi kapatıp yavaş yavaş nefes alın; bir-iki saniye tuttuktan sonra yavaş yavaş nefes verin. Bunu 5 dakika veya daha uzun bir süre yapın. Uzun yürüyüşler, ılık banyo, meditasyon ya da sadece hareketsiz oturmak bile iyi gelebilir.

Yaklaşım ve Davranışlarınızı Değiştirmeye Çalışın
Olumsuz düşüncelere ve geçmiş olaylara takılmayın. Olumlu düşünüp geleceğe bakın. Her defasında tek bir soruna odaklanın, sorunu ele almak üzere bir plan yapın ve harekete geçin. Görev ve sorunları kolay gerçekleştirilebilecek adımlara bölerseniz, üstesinden gelmek zor olmaz. Sosyal ilişkilerinizi canlı tutun, çünkü yakın dostlarla birlikte olmak stres alıcıdır. Stres kimi zaman günlük yaşamdaki sık değişikliklerden kaynaklanabilir; günlük bir program yapıp buna uymak yararlı olabilir. Hiçbir zaman kızgınken yatağa girmeyin; önce sorunlarınızı çözün.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir