Anasayfa / Diyet / su içmenin faydaları

su içmenin faydaları

su içmenin faydaları

•           Su, metabolizmanın düzenlenmesinde ve vücuttaki tüm reaksiyonlarda görevlidir. Gün boyu tüketilecek 2 lt su, enerji oluşumunu artırır ve zayıflamaya yardımcı olur.  Besin maddeleri ve oksijeni taşıyarak, organ ve dokuları korur. Aç karnına içilen su, organizmayı zararlı toksik maddelerden arındırır.

•           Bağışıklık sisteminin görevini yapabilmesi için su gereklidir. Bu özelliği ile zinde ve dinç tutar.

•           Kasların dengesini sağlayarak kasılma anındaki doğal fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlar. Yeterli su alınmadığı zaman beden ihtiyacı olan suyu bağırsaklardan çektiği için kabızlık oluşur. Su içmek bu nedenle kabızlığı önleyicidir.

•           Cildin nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde suyun rolü büyüktür. Günümüzde kadınların korkulu rüyası haline gelen selülit oluşumunun önlenmesinde de su yine ilk sırayı alır.

•           Emzirme dönemindeki kadınlarda süt üretimini artıran en önemli sıvı sudur. Özellikle kalori oranları yüksek hazır meyve suları ve gaz yapan asitli içecekler yerine su tercih edilmelidir.

•           Hamilelikte suyun önemi daha da artar. Bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısı her üç saatte bir kendini yeniler. Yetersiz sıvı alımı ile amnion miktarı azalacağından, suya gereksinim artar.

•           Sıcak havalarda vücut sıcaklığını düzenleyici olarak çalışır. Yazın içilen suyun miktarı artırılmalıdır. Beden ısındıkça terler ve su kaybeder. Bunun için su seviyesini yeterli düzeye getirmek gereklidir. Vücut suyu aktif olarak kullanır, depolayamaz. Bu nedenle de susuzluğa dayanamaz. Vücudun hiç su içmeden dayanabileceği maksimum süre en uygun şartlarda 7 gündür.

•           Susamak vücuttaki sıvı miktarının azaldığına işaret eder. Susama hissi oluşmadan su içemeye özen gösterilmelidir. Aksi halde geri dönüşü zor problemler oluşabilir.

Son yıllarda artan obezite nedeniyle aşırı yağ artışı ve vücut su oranlarında azalmalara neden olmaktadır. Sıvı kaybının daha da artması halinde kan basıncında düşme, bellekte bozulma, hareket etmede gecikme ve güçleşme başlar. Eğer su kaybı sıcak bir ortamda oluşmuşsa sıcak çarpması veya sıcaklık şoku gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Vücuttaki su miktarının %10’luk bir kısmını kaybetmek bilinç kaybına neden olabilmektedir. Eğer kayıp toplam su miktarının yüzde 20’sine ulaşmışsa, yaşamsal riskler ortaya çıkabilir.

•           Sporcularda su kaybeden vücut, yeterli sıvıyı yerine koyamıyorsa buna tepki göstererek metabolizmamızı yavaşlatır. Suyun atımını engellemeye çalışır. Özellikle spor sonrası terle atılan suyun yerine gelmesi için; egzersiz ve yarıştan 15 dk önce 1-1.5 bardak, egzersiz ve yarış sırasında her 10-15 dakikada bir yarım bardak su içilmesi gereklidir.

İlginizi çekebilir

Diyetlerin Glisermik İndeksini Düşürmek

•    Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmeli. •    Tam taneli tahıl ürünleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir