Anasayfa / Kadın / Suda Doğum

Suda Doğum

1991 yılı ile tam olarak ortaya çıkan bir doğum yapma yöntemidir. Doğum zor ve ağrıların üst seviyede yaşanıldığı bir durumdur. Normal doğum genellikle tercih edilmekle beraber, suda doğumda son yıllarda normal doğum gibi tercih edilen, doğum çeşitlerindendir. Suda yapılan doğumlarda, insan vücuduna rahatlık vermesi amacı ile vücut ısısı ile aynı olduğu anda ağrılara da faydalı olması amacı ile bu doğum çeşidi yaşanacak ağrıların daha aza indirerek, rahat bir doğum yapılması amacı ile son zamanlarda daha çok tercih nedeni olmuştur.

Doğum yapacak olan bayanlar kendilerine seçim şansı bırakıldığında normal doğumu tercih ederek, sezer yan doğumu ancak gerekirse yapmak istediklerini belirterek sağlık açısından en zarar verecek şekilde doğumlarını gerçekleştirmek istediklerini belirtmektedirler. Suda yapılan doğumlarda normal doğumlar gibi kadınların tercih ettikleri doğum çeşitleri arasında bulunmaktadır. Su içerisinde yapılacak olan doğumlarda bayanlar özellikle daha rahat ve gevşemiş olacaklarından kaynaklı, ağrıların en az seviyede yaşanması adına bu uygulama en büyük etkendir. Su içerisindeki rahat gevşemeden kaynaklı bazı zamanlarda, rahim ağzı da daha kolay açılarak, ağrı ve zorlanma konusunda bayana katkı sağlamaktadır.

Suda doğum, sıcak bir fanus ya da küvetin içerisinde bebeğini dünyaya getirmek isteyen annelerin seçmiş olduğu bir doğum yöntemidir. Bebek anne karnındaki yaşamını su kesesinde sürdürdüğü için suda doğum yapmanın hem anne açısından hem de bebek açısından faydalı olduğu bilinmektedir. Suda doğum esnasında su sıcaklı 36 derece ile 38 derece arasında ayarlanmaktadır. Suda doğum uzman bir doktor tarafından su içerisinde gerçekleştirilirken diğer doğum türlerinde olduğu gibi, ilaç kullanımına ya da suni sancı kullanma yöntemine gerek duyulmaz. Yıllardır kadınların doğum esnasında çektikleri sancı ve doğum kaygısını azaltmaya yönelik araştırmalar yürütülmüştür ve bu konu üzerinde birçok farklı yöntemler denenmiştir. Son dönemlerde sezaryen doğum oranlarının daha fazla tercih nedeni olmasıyla suda doğum kadınları normal ve farklı bir yönteme özendirmekle hem maliyetleri azaltmayı hem de sezaryen doğum oranlarını düşürmeyi hedeflemektedir. Suda doğum bir havuz ya da küvet içerisinde, sıcak suyun gevşetici etkisinden faydalanılarak gerçekleştirilmektedir.

İlginizi çekebilir

EMBRİYODA GENETİK TANI

EMBRİYODA GENETİK TANI PGT adıyla bilinen preimplantasyon genetik tanı implantasyon öncesi embriyolarda bulunan hücre çeşitlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir