Anasayfa / Genel / Suyun Önemi

Suyun Önemi

Dünya üzerinde var olan bütün canlılar hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyar. Su olmadan insanlar, bitkiler, hayvanlar gibi canlılar yaşayamazlar.

İnsan vücudunun yaklaşık %75 i sudan oluşur. Yani insan bir nevi yürüyen su torbalarından oluşur. Su aynı zamanda kanımızın, kan damalarımız arasında dolaşmasında ve vücudumuzdaki atık maddeleri boşaltım sistemi yolu ile atmamızı sağlar. Bizler ancak susuz kaldığımız zamanlarda suyun bizim için önemini anlayabiliriz. Mesela çok susadığımız zamanları hatırlarsak, içtiğimiz bir bardak suyun boğazımızdan gidiş tadı adeta unutulmazdır ve bizler için hayati önem taşımaktadır.

Araştırıldığı zaman ilk medeniyetlerin Dicle, Fırat ve Nil gibi nehirlerin kıyılarında kurulduğunu görürüz. Dünyanın her yerinde, insanların yerleşimi ve gelişiminde büyük nehirler ve bunlar gibi su kaynakları büyük öneme sahiptir. İnsanlar geçmiş dönemlerde o nehir sularını sadece içmeyip orada aynı zamanda yıkanıp, temizleniyorlardı. Şu an Hindistan gibi bazı fakir ülkeler su yokluğundan ve fakirlikten dolayı kendi temizlikleri ve elbiselerini yıkamak için “Ganj Nehrini” kullanmaktadırlar. Su olmadan bir hayat imkansızdır ve düşünülemez.

Su, dünya üzerindeki yüzölçümün yaklaşık olarak 2/3 ünü kaplar. İnsanlar okyanus ve denizler sayesinde, su ürünlerinden oluşan bir hayli büyük ve geniş bir besin kaynağına sahiptir. Ayrıca ülkeler arasında su üzerinden seyahatler ve ticaret için ulaşım sağlanmaktadır. Deniz ve okyanuslarda milyonlarca balık yaşamaktadır. Birçok insanın geçim kaynağını da balıklar ve benzeri su ürünleri oluşturmaktadır.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir