Anasayfa / Beslenme / tamamlayıcı beslenme

tamamlayıcı beslenme

Tamamlayıcı Beslenme Nedir?

Tamamlayıcı beslenme; anne sütüne ilave olarak bebe ğin ya ına, gereksinmesine uygun diğer besinlerin verilmesidir. Verilen bu besinlere de tamamlayıcı besin denir. Tamamlayıcı beslenme süresince, bebekler yav a yava ailenin yediği besinleri yemeğe alı tırılmalıdır. Bu sürecin sonunda (2 ya ) anne sütü aile besinleri ile tamamen yer deği tirmi olur. Ancak bebek 2 ya ına gelinceye dek sadece keyif amacıyla emse bile emzirmeye bebeğin psikolojik geli imi için devam edilmelidir.

2 tür tamamlayıcı besin vardır;

Özel olarak bebek için olarak hazırlanan tamamlayıcı besinler;

Genelde ailenin yediği besinlerden deği tirilerek bebeğin kolaylıkla yiyebileceği ekle sokulan ve besin ö ğesi yönünden zengin olan besinler

Örne ğin pirinç unundan yapılmı bir muhallebi tamamen bebek için özel olarak hazırlanan bir tamamlayıcı besinken, evde az yağla ve az tuzla pi irilmi kıymalı pirinçli ıspanak yeme ğinin püresi ile yo ğurt karı ımı ailenin yediği ve bebek için uygun olan bir yeme ğin bebeğe uygun tamamlayıcı besin haline getirilmesidir.

Genelde kıvamı deği tirilerek püre ekline getirilen aile besinlerini bebeklerin tüketmesi kolaydır. Ayrıca b azen evde yenilen örne ğin bir kırmızı mercimek çorbasına havuç ve benzeri sebzeler eklenerek A vitamini içer iği, bulgur ya da pirinç eklenerek enerji içeri ği ve protein kalitesi, kıyma gibi besinler eklenerek protein içe riği arttırılabilir. Böylece bebek için daha uygun bir tamamlayıcı besin haline gelir.

Tamamlayıcı besinler besleyici özellik ta ımalı ve çocu ğun büyümesini sürdürmesine yetecek miktarlarda olmalıdır.

“Tamamlayıcı Beslenme” tanımlamasının kullanılması, verilen besinlerin anne sütünün yerini almak yerin anne sütünün yanında destekleyici olarak verilmesindendir.

Etkili bir tamamlayıcı beslenme uygulaması, emzirmenin sürdürülmesinin desteklenmesini kapsamalıdır.

Tamamlayıcı beslenme dönemi süresince küçük çocuk, yava yava evde tüketilen aile besinlerine alı maya ba lar veya alı mı olur. Beslenme sadece besinin sağlanmasından daha fazlasını içermektedir. Çocu ğun hangi besinleri tüketece ğinden çok, çocu ğun nasıl besleneceği önem kazanmaktadır.

İlginizi çekebilir

keten tohumu zayıflatır mı

keten tohumu zayıflatır mı? Lifli gıdaların, tokluk hissini artırdığı biliniyor. Kısa süre önce Danimarka’da yapılan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir