Anasayfa / Hastalık / Trahom Nedir

Trahom Nedir

Trahom Nedir

Trahom özellikle kornea ve göz kapağı etkiler göz bir enfeksiyondur. bakterilerin varlığı sebebi, bu sağlık sorunu olduğunu görme kalitesini azaltır skarlasma neden olabilir. Eğer zamanında tedavi edilmezse, skar körlüğe yol açabilir.

Iki ana yolu trahom yayılır vardır. Her iki göz ya da hasta bir kişinin burun akıntısı ile temas yoluyla bakteri transfer yapmak zorundayız. Bu transfer bakteri uzak bir bezle silerek yer alır, kağıt mendil ya da parmakları. parmak, bez veya doku ardından gözler veya başka bir kişinin burnunu silmek için kullanılırsa, bakteri yeni bir ana bilgisayara aktarılır ve şans enfeksiyon kurmak zorundadır. Normalde, sıcak sabunlu su ile ellerini bez yıkama bakterileri öldürmek için yeterlidir.

Ayrıca trahom aktarabilirsiniz sinekler bazı kanıtlar bulunmaktadır. Bakteriler bir ana bilgisayarda sinek toprakları ve başka bir bireysel sinek toprakları olarak tevdi alınır. Bu şekilde hastalığın yayılmasını nadir kuş ülkelerde iken defne tutulması halinde, transferi bu yöntem yaygın bolca bulunur sinekler birçok ülkede nüfusun çoğunlukta olduğu bölgelerde dahi.

Trahom belirtiler sıklıkla gözde rahatsızlık hissi ile, sanki bir kum tanesi göz kapağı altına aldı başlar. enfeksiyonlara inşa etmeye başlar gibi, göz kapağı ve şişer ordan gözde bazı kızarıklık olacaktır. şartlar kötüleşir, deşarj gözün köşesinde açıkça görme artış zorluk takip formu başlayacak gibi. Sonunda, korneanın gerçekleşecek, görme kısmen veya tamamen kaybedilmesine neden yara izi bırakıyor.

Neyse ki, trahom tüm belirtiler başarıyla tedavi edilebilmektedir. Antibiyotikler kontrol altında bakteri getirebilir ve vücut dışı enfeksiyon öldürmek için izin verir. Ağır vakalarda, gerekli içe göz kapağı şişmesi nedeniyle kirpiklerde dönüm gibi gelişmiş olabilecek problemleri düzeltmek için ameliyat gerekebilir.

Birkaç yolu trahom tedavi ve önleme yardım etmek için vardır. En etkili aracı, iyi hijyen uygulamaları etmektir. Bu, göz veya burun dokunmaya, kirli bez veya dokuları sağlayan asla sık sık el yıkama araçları ve gözleri düzgün sulu tutmak. Ayrıca, adım pozlama en aza indirmek için alınması gereken mümkün olduğunca uçar. olduğu durumlarda bu çok zor böyle bir sığır çiftliğinde çalışan olarak, o iyi bir fikir koruyucu gözlük takın etmektir.

Trahom (Antik Yunanca: “kaba göz”) bulaşıcı göz hastalığı ve dünyanın bulaşıcı körlük önde gelen nedenidir. Genel olarak, 84 milyon kişi aktif enfeksiyon acı ve yaklaşık 8 milyon kişi bu hastalık sonucu görme. Dünyada bu hastalığın önemli özürlülük sonuçlanır.

Trahom belirtileri
Bakteri, 5-12 gün sonra Belirtiler konjonktivit veya birden çok bölümü “pembe göz.” Blinding endemik Trahom sonuçlarına benzer konjonktivada yoğun iltihabı tutar reinfection tahriş etkilenen bireysel deneyimleri bir kuluçka dönemi vardır. Reinfection iltihabı yavaş yavaş çökmek. Basitleştirilmiş olan sınıflandırma sistemi aşağıda özetlenmiştir:

• Trachomatous iltihabı, Folliküler (tf) –, beş veya daha fazla köklerinin > üst tarsal konjonktivada 0.5 mm

• Trachomatous iltihabı, yoğun (TI) – Papiller hipertrofisi ve yarıdan fazlasını derin tarsal damarları engellemeyecek üst tarsal konjonktivada enflamatuar kalınlaşma

• Trachomatous trichiasis (tt) – en az bir batık kirpik dünya dokunmadan veya kanıt epilasyon (kirpik kaldırma)

• Kornea opaklık (co) – öğrenci kenar parçası bulanık kornea opaklık

Başka belirtiler şunlardır:

Göz akıntı
Şişmiş göz kapaklarını
Trichiasis (kirpiklerini döndü inç)
Kulakların önünde lenf düğümlerinin şişmesi
Kornea skarlasma
Daha fazla kulak, burun ve Boğaz komplikasyonlar.
Trahom nedenleri
Trahom ” Chlamydia trachomatis tarafından ” neden olur ve bu göz, burun ve Boğaz salgıları etkilenen bireyler ile doğrudan temas tarafından yayılan ya da fomites (cansız nesneleri), ile temasa havlu ve/veya benzer bu sekresyonun temas vardı Keseler, gibi. Sinekler de mekanik transmisyon bir yol olabilir. İşlenmemiş, yinelenen Trahom enfeksiyonları sonucu entropion içinde — göz kapaklarını Dahilde, kornea sıfırdan kirpiklerini neden açtığınızda kalıcı körlük acı bir şeklidir. Çocuk enfeksiyon kolayca kirli olsun eğilimi nedeniyle en duyarlı olmakla beraber yetişkinliğe kadar kör efektleri veya daha ciddi belirtiler hissettim çoğu zaman.

Endemik Trahom kör zavallı kişisel ve aile hijyen alanlarda ortaya çıkar. Birçok faktör su eksikliği, latrines veya tuvalet dahil Trahom varlığını dolaylı olarak bağlantılı, yoksulluk genel olarak, sinekler, sığır ve benzeri boğmakta, yakındır. Ancak, son genel yolu virüslü oküler deşarj gelen bir çocuğun yüzünü başka bir sık alışverişi kolaylaştıran kirli yüzleri çocuklarda varlığı gibi görünüyor. Trahom en iletimi ailesi içinde gerçekleşir.

Hastalık ve uzun vadeli etkileri bir kuşak diğerine geçirilen gibi müdahale, Trahom ailelerin yoksulluk, bir döngü içinde shackled tutar.

Ulusal hükümetlerin pek çok kar amacı gütmeyen kuruluşlar ile işbirliği içinde Trahom kontrol programları içeren who tarafından önerilen güvenli strateji kullanarak uygulamak:

Hastalığın ileri aşamalarında düzeltmek için ameliyat;
Pfizer Inc aracılığıyla uluslararası Trahom inisiyatifi tarafından bağışlanan Zithromax (Azitromisin) kullanarak aktif enfeksiyon tedavisinde antibiyotikler;
Hastalık iletim azaltmak için yüz temizliği;
Temiz su ve sanitasyon Gelişmiş erişimi artırmak için çevresel değişimin.
Cerrahi: trichiasis ile bireyler için bilamellar tarsal döndürme yordamı kirpiklere dünya uzağa yönlendirmek için garanti kapsamındadır. Daha gelişmiş Hastalığında tekrarlama oranı daha yüksek olduğu gibi erken müdahale faydalıdır.

Antibiyotik tedavisi: kim bir dokuz yaşında çocuklar arasında etkin Trahom yaygınlığı yüzde 10 ‘ büyük olduğunda bölge toplum tabanlı, kitle antibiyotik tedavisi alması gereken yönergeleri öneririz. Sonraki yıllık tedavi hangi zamanda yaygınlık RG’nin üç yıldır yönetilmesi. Yaygınlığı yüzde 5’in altına düşünceye kadar yıllık tedavi devam etmelidir. Upper prevalences antibiyotik tedavisi ailesi tabanlı olmalıdır.

Antibiyotik seçimi: (tek oral doz 20 mg/kg) ya da topikal tetrasiklin (yüzde biri göz merhem günde altı hafta). Bir tek oral doz kullanıldığından Azitromisin tercih edilir. Pahalı olsa da, genellikle Pfizer Uluslararası Trahom girişimi tarafından düzenlenen Uluslararası bağış programının bir parçası olarak kullanılır. Azitromisin, altı ay yaş çocuklar ve gebelik kullanılabilir.

1913’te Başkan Woodrow Wilson hastalığı ortadan kaldırılması için fon belirleme bir hareket imzaladı. Ellis Adası gitmiş insanlar için Trahom kontrol edilmesi gerekiyordu. 1930 İle ophthalmologists birtakım Trahom Sülfonamid Antibiyotik tedavisinde başarı bildirdi. 1948’de Malta Sülfonamid tabletler ve damla kullanarak Trahom tedavisinde bir kampanyada gözetimi ile Vincent Tabone (kim daha sonra Malta Cumhurbaşkanı oldu) Emanet.

1950’Lerde olmasına rağmen Trahom neredeyse sanayileşmiş dünya, geliştirilmiş sanitasyon sayesinde kaybolmuştu ve genel yaşam koşulları, bu gelişmekte olan veba devam ediyor. Bu potansiyel olarak kör hastalığı, yoksul bölgelerde, Afrika, Asya ve Orta Doğu ve Latin Amerika ve Avustralya’nın bazı bölgelerinde endemik kalır. Şu anda 8 milyon kişi Trahom sonucu görme ve 84 milyon aktif enfeksiyon muzdarip.

etiketler: trahom nedir, trahom hastaligi, trahom belirtisi, trahom tedavisi,

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir