Anasayfa / Genel / tüp bağlama yöntemi

tüp bağlama yöntemi

adınlarda yumurta, yumurtalıklarda oluşur ve yumurta kanalından geçerek rahme ulaşır. Kanalda (tüp) spermle döllenerek gebelik oluşturur, sonra gelerek rahme yerleşir. Rahim ile yumurtalıkları birbirine bağlayan tüplerin cerrahi yöntemlerle bağlanarak döllenmenin engellenmesini, kadının kısırlaştırılmasını sağlayan, geri dönüşü çok zor olan, hemen etki eden ve koruyuculuğu ömür boyu süren yönteme tüp ligasyonu (bağlanması) denir.

 

Kimlere uygulanır?

 

Sağlık açısından gebe kalması sakıncalı olan, yeterli çocuk sayısına erişmiş ve artık kesinlikle çocuk istemeyen, diğer korunma yöntemleri konusunda bilgi sahibi olan ve bu yöntemi tercih etmiş olan, eşinin de iznini almış olan kadınlarda uygulanabilir.

 

Yan etkileri nelerdir?

 

Gebeliği önlemede %1OO’e yakın başarı sağlayan bu yöntem genel anestezi altında yapılmaktır. Anestezinin olası riskleri dışında yan etkisi yoktur. Kadının cinsel yaşamında, görünümünde, adet kanamalarında bir değişime neden olmaz.

 

Nasıl yapılır?

 

Tüp ligasyonu açık veya kapalı ameliyat yöntemlerinden hasta için uygun olanı seçilerek yapılır. Açık ameliyatta kasıktan kesi oluşturularak tüpler bağlanır.Kapalı (laparoskopik) ameliyat yöntemi ile göbekten açılan deliklerden girilerek tüplerin bağlanması sağlanır. Laporoskopik yöntem açık ameliyata göre iyileşme süresi daha kısa, ağrısı daha az ve hastanede kalmayı gerektirmeyen bir yöntemdir.

 

Ne zaman yapılmalıdır?

 

Genellikle doğum, düşük veya kürtaj sonrası uygulanmakla birlikte kadının istediği herhangi bir zamanda da uygulanabilen bir yöntemdir. Adet kanamasının bitiminden hemen sonra yapılmalı ve işlem öncesi gebelik olmadığından emin olunmalıdır.

 

İşlem sonrası çocuk istenirse;

 

Tekrar çocuk sahibi olmak istenmesi durumunda mikro cerrahi yöntemle tüplerin açılmasına çalışılır. Zahmetli ve pahalı bir yöntemdir. Her zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Başarısız olması durumunda tüp bebek denenebilir. Tüplerin bağlanması geri dönüşü çok zor olan bir yöntem olduğundan iyi düşünülmeli ve doğru karar verilmelidir.

 

Tekrar hamile kalma ihtimali var mıdır?

 

Koruyuculuğu %100’e yakın bir yöntem olmasına rağmen çok nadir de olsa tüplerin yeniden kanal oluşturmalarına bağlı olarak tekrardan hamile kalma riski vardır. Fakat tüplerin bağlanması sonrası oluşan gebelik genellikle dış gebelik olacağından öncelikli olarak bu açıdan değerlendirilmelidir.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir