Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Tüylenme (Hirsutismus) Nedir

Bakım kategorisine
4 Şubat 2012
eklenmiştir.

Tüylenme (Hirsutismus) Nedir

Hirsutismus yani tüylenme erkeklerde ve kadınlarda farklılık gösterir. Aşırı tüylenme ergeligin getirdiği normal tüylenme değil hormon bozuklugu vs. nedenlerden olabilmektedir. Tüylenme nedir, nedenleri ve tedavisiyle ilgili herşeyi bulabileceginiz makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Tüylenme vücuttaki olmaması gereken bölgelerde tüylerde artış olmasıdır.Kozmetik olarak rahatsızlık verecek düzeye gelmesine ve yumuşak kılların (hirsutizm vellüs) denen yumuşak kılların terminal kıl denilen kalın kıllara dönüşümü sonucunda oluşan duruma HİRSUTİZM denir.

Hormonal bozuklukla, bazı hormon üreten tümörler nedeniyle daha ağır ve aşırı tüylenme şekline ise VİRİLİZM denilir. Erkek tipi saç dökülmesi, saçta kalınlaşma, kellik, klitoriste büyüme, vücut yapısında erkeksi değişim reaksiyonlarına neden olabilir.
Tüylenme sebepleri ,doğru yaklaşımla tedavi uygulanırsa başarılı sonuçlar alınır. Tıbbi tedavi ve kıl temizleme yöntemleri birlikte kullanılırsa mükemmel sonuçlar alınır.Hormonal bir problem varsa sadece lazer epilasyon yapılması doğru olamayacaktır. Tıbbi tedaviyle birlikte epilasyon yöntemlerini kullanmak hızlı ve etkin bir tedavi sağlayacaktır.

Tüylenme

Tüylenme birçok kadın için önemli bir sorundur. Vücutta genetik nedenli olmayan tüylenme patolojik olarak kabul edilebilir. Genelde bu tip tüylenmede altta yatan bir hormon bozukluğu vardır.

Hormonsal probleme Bağlı Tüylenme:

Hormonsal nedenli tüylenmeler genelde ilk göbek çevresinde gözlenir. Daha sonraki aşama göğüs arası ve meme ucudur. Hormonsal sorun daha da ağırlaşır ya da uzun sürerse yüz ve boyunda tüylenme gözlenir. Daha ağır durumlarda ise tüylenme sırt ve omuzda gözlenir. Hormon bozukluğunun nedenleri çoktur iyi bir araştırma ile ortaya konmalı ve tedavi edilmelidir.

Genetik nedenlere Dayalı tüylenme:

Genetik sebeplerle oluşan tüylenme evrimsel süreçten ve atalarımızdan bize kalan bir mirastır. Çoğu zaman bu rahatsız edici tüyler alt bacakta gözlenir. Üst bacak bölgesinde ise oldukça azdır. Yukarı doğru çıkıldıkça azalır ve incelir. Kalça bölgesinde tüylenme nadiren gözlenir.

Lazer Epilasyon Yöntemi Seçimi

Genetik nedenli tüylenmelerde diode veya alexandrite lazer epilasyon yöntemlerini önermekteyiz. Alexandrite lazerlerin sadece açık cilt tipinde uygulanabileceğini ve yüz bölgesinde hiç önermediğimizi tekrarlamak isterim.

Hormonsal nedene bağlı tüylenmelerde ise diode lazerleri önermekteyiz. Diode lazerler özellikle yüz bölgesinde çok etkili ve vazgeçilmez lazerlerdir.

Tüylenme

konusunu özetlersek;
Vücuttaki olmaması gereken bölgelerde tüy ya da kıllarda artış olmasıdır. Tüylerdeki bu artış ve kozmetik olarak rahatsızlık verecek düzeye gelmesine hirsutizm denilir. Hirsutizm vellüs denen yumuşak kılların terminal kıl denilen kalın kıllara dönüşümü sonucunda oluşan durumdur.

Daha ağır tüylenme şekli virilizmdir. Bu durumda hormonal bozukluk ağır ve aşırıdır. Erkek tipi saç dökülmesi, saçta kalınlaşma, kellik, klitoriste büyüme, vücut yapısında erkeksi değişim gözlenebilir. Daha çok ağır hormonal bozukluklarda ve bazı hormon üreten tümörlerde gözlenir.

Ağır Hormonsal Bozuklukla Birlikte Tüylenme:

Daha ağır tüylenme şekli virilizmdir. Bu durumda hormonal bozukluk ağır ve aşırıdır. Erkek tipi saç dökülmesi, saçta kalınlaşma, kellik, klitoriste büyüme, vücut yapısında erkeksi değişim gözlenebilir. Daha çok ağır hormonal bozukluklarda ve bazı hormon üreten tümörlerde gözlenir.

Hormonsal Nedenli Tüylenmelerde Lazer Epilasyon Tedavisi:

Tüylenme sebepleri doğru yaklaşımla tespit edilerek tedavisi sebebe yönelik etkin ve doğru tedavi uygulanırsa başarılı sonuçlar alınır. Tıbbi tedavi ve kıl temizleme yöntemleri birlikte kullanılırsa çözüm mükemmel olacaktır. Hormonsal sorununuzun tedavisi başlar başlamaz lazer epilasyon seanslarına da başlamanızda sakınca yoktur.

Hormonsal kaynaklı tüylenmeler oldukça kalın ve genelde yüz bölgesindedir. Bu bölge için en etkili lazer olarak düşündüğümüz diode lazer uygulamalarını yaptırmanızı öneririz.