Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Ülserin Bitkisel Tedavisi

Bitki kategorisine
16 Mart 2012
eklenmiştir.

Ülserin Bitkisel Tedavisi

Midenin iç yüzündeki bir kısmın aşınması sonucu oluşan yaraya ülser denir. Ülserin bitkisel tedavisi ise şöyledir;

Ülserin Belirtileri Nelerdir : Öncelikle ülser dediğimizde her insan sanki hemen bir anda oluşabilecek bir hastalık gibi gelir kulağımıza ancak ülser aniden oluşan bir hastalık değildir. Ülserin çeşitli evreleri vardır. İlk olarak midede oluşan ekşimeler bu ekşimelerin ardından ağrılı mide yanmaları daha sonrasında da Reflü ve gastrit meydana gelir. Gastritin sonrası da kesinlikle ülserdir. Ülserin başlıca sebepleri bu evrelerde asitli içecekler, kullandığımız kimyasal haplar, asitli yiyecekler (domates, salça, turşu, vb…) bu tür gıdalardır. Aşırı stres de ülsere sebep olur. Ülser mide mukozasında oluşan bir yaradır. bu yara genellikle sancılı şekilde ağrılar yapabilir ama çaresi de kesinlikle doğada mevcuttur.

Ülserin Bitkisel Tedavisi :

Ülser zamanla oluşan bir hastalık olmasına karşın çok kısa sürede bitkisel yoldan tedavi edilebilir. Uzun zamanki deneyimlerimizle %90 oranında kesin çözüm sağlayan bir tedavidir

%10 luk dilimde kalanlara alternatif bir tedavi yöntemi de uygulanabilir

Ülserin bitkisel yoldan tedavileri:

a) Yağlı kudret narı: Öncelikle kudret narını birazda olsun tanıyalım kudret narı şifalı bitkiler arasında neredeyse en önemli yeri alır mayıs ayında ekilen kudret narı haziran ayında yetişir

kudret narının ülseri tedavi etmesi için zeytin yağının içerisinde en az 2 sene beklemesi gerekirki fayda verebilsin

Kullanılışı : 2 Sene zeytin yağının içinde bekletilmiş kudret narı iyice çalkalandıktan sonra sabah öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa aç karnına ( aç karına olmasının sebebi ise boş midede daha çabuk tedavi uygulamasıdır) yenilmesi tavsiye edilir kullanım süresi 40 gündür yaklaşık 15 günde yara temizlenir fakat bir daha ortaya çıkmaması için 40 günlük kullanım şarttır

b) alternatif olarak kullanabileceğiniz bir karışım daha vermek istiyorum çünkü zeytin yağlı kudret narı genelde reflü, gastrit ve ülseri tedavi eder. Mide yanması, mide ekşimesi, mide bulantısı bağırsak enfeksiyonlarına karsı da kullanabileceğiniz bitkilerde şunlardır :

25 gr sarı kantron,25 gr meyan kökü,25 gr mayıs papatya ,25 gr ısırgan yaprağı,25 gr çam sakızı (dövülmüş),25 gr keten tohumu

Hazırlanışı : Bitkiler toz haline getirildikten sonra hepsi birbirine karıştırılır iyice harman yapılır bu karışımı macun haline getirebiliriz. Macun halinde kullanımda bal kullanılması gerekmektedir kullanımı daha rahat olur aynı zamanda balın vücutta yayılımı daha kolaydır anca bunu şeker hastaları için kesinlikle önermiyoruz. Hazırlamış olduğumuz toz karışımını yaklaşık 2 kg çiçek balının içerisine döküp iyice tahta kaşıkla karıştırıyoruz. (tahta kaşık olmasının sebebi ise metal kaşık balın özelliğini bozar) ve karışımımız kullanıma hazır. Her sabah öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa aç karnına 1 er tatlı kaşıgı yenilecek ve en az 40 gün kullanılacak yaklaşık 10 gün içerisinde faydasını gördüğünüzde sakın iyi oldu diye bırakmayın. Çünkü tamamen iyileşmediği için tekrar nüksetme ihtimali var o yüzden 40 günlük kullanım şart. Şeker hastalığı olanlar ise toz karışımı cay şeklinde kullanacaklar. Yine sabah öğle ve aksam olmak üzere günde 3 defa bir su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı toz karışımdan atılacak. 5 dakika demlenmesi beklendikten sonra süzülüp içilecek tabi ki macun şeklinde yiyemem diyenlerde çay şeklinde karışımı kullanabilirler ve yine kullanım süresi 40 gündür.

Sinir bozukluğu, midede asit fazlalığı, zamanında ve iyi tedavi edilmeyen gastrit, mide zafiyeti, karaciğer yetersizliği veya safra azlığı, kalp hastalıkları, sindirilmesi güç yiyeceklerin aşırı derecede kullanılması, haddinden fazla sigara, çay, kahve veya asit yapıcı meşrubat içmek, alkol kullanmak veya bazı ilaçların uzun süre kullanılması mide ülserini doğuran nedenler arasındadır.

Hastalığın başlangıcında mide ekşimesi ve ağırlık hissi vardır. Hastanın ağzına, sık sık ekşi su gelir. Tat alma duygusu hafiflemiştir, dil paslıdır, hastanın rengi solmuştur. Karnın üst kısmına bastırılınca, acıma hissedilir. Bu belirtiler ortaya çıktıktan sonra; en kısa zamanda tedaviye geçilmezse; yemeklerden 2-3 saat sonra sırta doğru yayılan şiddetli mide ağrıları başgösterir. Baş dönmesi ve terleme de görülür. Bu devrede, kusma ile bir miktar kan da görülebilir. Bazı kimselerin büyük abdestleri katran gibi olur. Bu işaretler, ülserin ilerlemiş olduğunu gösterir. Mide ülseri, bilhassa ilk bahar ve son bahar aylarında, çok rahatsız edici bir hal alır. Ağrı ve kanamalar artar. Mide ülseri, başlangıcında teşhis edilip de tedaviye başlanılacak olursa, telaşlanmaya ve korkmaya gerek yoktur. Bu durumda yapılacak ilk iş, üzüntüye kapılmamak, aksine bütün üzüntülerden sıyrılmaya gayret sarfetmektir. Sonra tedaviye yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki hususlara kesinlikle uymak gerekir.

– Tedavi süresince istirahat edin.
– Yemeklerinizi, her gün belirli saatlerde yiyin.
– Bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayın.
– Sigara, çay, kahve ve alkolü bırakın.
– Diş sağlığına önem verin.
– Süt ve sütlü yiyecekler, yumurta, kızarmış ekmek, tereyağı, pelte ve haşlanmış balık, sebze püreleri ve patates yemeğini sofranızdan eksik etmeyin.