Anasayfa / Hastalık / ULTRASON NEDİR?

ULTRASON NEDİR?

ULTRASON NEDİR?

Ultrason ses dalgalarının özelliklerinde faydalanılarak yapılmış bir aygıttır. Aletin hareket eden kısmından insan kulağının duyamayacağı kadar yüksek frekanslı ses dalgaları oluşur. Bu dalgalar farklı yoğunluktaki ortamlardan geçerken geri yansır. Bu geri yansımalar prob adı verilen kısım tarafından toplanır ve cihazın beynine yollanır. İç organlardan geri yansıyan ses dalgaları cihazın bilgisayarı aracılığıyla resim haline dönüştürülür ve ekranda görülür. Bu sayede iç organların ve canın şekli ortaya çıkmış olur. Yumuşak organlar gri, sert organlar beyaz, sıvı organlar siyah olarak gözükür.

Bir organda ne kadar değişik yoğunluk var ise o organ o kadar iyi izlenir. Canın etrafı sıvıyla çevrili olduğu için çok net görüntüler ortaya çıkar. Ses dalgaları X ışını içermediğinden radyasyon etkisi yoktur. Dolayısıyla insanlar üzerinde herhangi zararlı bir etkisi görülmemiştir. Birkaç ultrason çeşitlerinden kısaca bahsedelim:

Transvajinal ultrason: Ultrasonun prob kısmı vajina içerisine rahatça yerleştirilebilecek biçimde yapılmıştır. Genellikle erken gebelik dönemlerinde ve bazı jinekolojik patolojilerin değerlendirilmesinde kullanılır. Obezite hastalarında karından ultrasona göre daha net görüntü elde edilmesini sağlar.

Normal standart pelvik (karından) ultrason: Geniş bir prob kullanılarak büyük gebeliklerin durumunun tespit edilmesinde ve bazı jinekolojik patolojilerin değerlendirilmesinde kullanılır.

3 boyutlu (3d) ultrason: Prob ve bilgisayar yazılımı tarafından 3 boyutlu (en-boy-yükseklik) görüntü verebilecek şekilde tasarlanmıştır.

4 boyutlu (4d) ultrason: 3 boyutlu görüntünün hareketli olarak yansıtılabildiği ultrasonlardır.

Ultrason daha çok sıvı içeren organların ve yapıların incelenmesinde yararlıdır. Kemik gibi katı yapılar ve akciğer gibi hava dolu organlar (çok fazla sıvı içermediklerinden) ultrasonda pek görünemezler. Ancak sıvı içeren organlardaki kitle ve katı oluşumlar izlenebilir.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir