Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Unutkanlığın Nedenleri

Hastalık kategorisine
7 Mayıs 2012
eklenmiştir.

Bilinç Bulanıklığı ve Unutkanlığın Nedenleri

Yaralanma. Başa bir şey çarpması bilinç bulanıklığına yol açabilir. Bu geçebilir, ama söz konusu kişi gözetim altında tutulmalıdır. Kazadan bir süre soma bilinç bulanıklığı ya da yön bozukluğu sürerse, kafatasının içinde kanama olabilir; bu ciddi bir durumdur ve tıbbi bakım gerektirir. Geçici iskemi krizi. Bilinç bulanıklığı ve unutkanlığın yanı sıra uyuşukluk, karıncalanma, kol ve bacak hareketinde azalma, bulanık görme, konuşma zorluğu da söz konusu olur. Beyne zaman zaman kan gitmiyor olabilir ve bu bir atardamar rahatsızlığının işareti olabilir. Demans (bunama). Kişi 65 yaşını geçtiyse, bilinç bulanıklığı ve unutkanlığın yanı sıra, temizliğe ve dış görünüme ilgisizlik, biraz önce olanı hatırlayamama, kişilik değişikliği (ajite olma ve sinirlilik) görülebilir. Depresyon ve/veya beslenme azlığı ya da demans söz konusu olabilir. Demans, ender olmakla birlikte gençlerde de görülür.

Bilinç bulanıklığının ve unutkanlığı kendi kendine tedavi yöntemleri yoktur. Belirtiler şemasına bakarak acil yardım mı çağıracağınıza, yoksa doktora mı başvuracağınıza karar verin.

• Ateşin yol açtığı durumlar için s. 39’a bakın.
• Söz konusu kişi şeker hastasıysa ve bir öğün atladıysa, kuru meyva ya da portakal suyu iyi gelebilir. Ara yiyecekler için doktorunuza danışm.