Anasayfa / Hastalık / Unutkanlığın Nedenleri

Unutkanlığın Nedenleri

Bilinç Bulanıklığı ve Unutkanlığın Nedenleri

Yaralanma. Başa bir şey çarpması bilinç bulanıklığına yol açabilir. Bu geçebilir, ama söz konusu kişi gözetim altında tutulmalıdır. Kazadan bir süre soma bilinç bulanıklığı ya da yön bozukluğu sürerse, kafatasının içinde kanama olabilir; bu ciddi bir durumdur ve tıbbi bakım gerektirir. Geçici iskemi krizi. Bilinç bulanıklığı ve unutkanlığın yanı sıra uyuşukluk, karıncalanma, kol ve bacak hareketinde azalma, bulanık görme, konuşma zorluğu da söz konusu olur. Beyne zaman zaman kan gitmiyor olabilir ve bu bir atardamar rahatsızlığının işareti olabilir. Demans (bunama). Kişi 65 yaşını geçtiyse, bilinç bulanıklığı ve unutkanlığın yanı sıra, temizliğe ve dış görünüme ilgisizlik, biraz önce olanı hatırlayamama, kişilik değişikliği (ajite olma ve sinirlilik) görülebilir. Depresyon ve/veya beslenme azlığı ya da demans söz konusu olabilir. Demans, ender olmakla birlikte gençlerde de görülür.

Bilinç bulanıklığının ve unutkanlığı kendi kendine tedavi yöntemleri yoktur. Belirtiler şemasına bakarak acil yardım mı çağıracağınıza, yoksa doktora mı başvuracağınıza karar verin.

• Ateşin yol açtığı durumlar için s. 39’a bakın.
• Söz konusu kişi şeker hastasıysa ve bir öğün atladıysa, kuru meyva ya da portakal suyu iyi gelebilir. Ara yiyecekler için doktorunuza danışm.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir