Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Uyumlu Evlilik

Aile kategorisine
13 Şubat 2012
eklenmiştir.

Uyumlu Evlilik

Her insanın hayalini kurduğu şeydir uyumlu bir evlilik yapmak. Uyumlu evlilik nedir, evlilikte uyumu yakalamanın yolları ve aile sağlığıyla ilgili herşeyi sitemizi takip ederek bulabilirsiniz.

Uzmanlarca yapılan araştırmalar ve testler sonucunda mutlu bir evliliğin bireylerin sağlıklı bir psikolojik yapıya sahip olmasında önemli rol oynadığı tespit edildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğretim üyelerince evli çiftler üzerinde ”Evlilikte Uyum” konulu araştırma yapıldı.

OMÜ eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fikret Karahan ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sardoğan’ın yürüttüğü araştırma kapsamında, samsun il merkezinde yaşayan evli çiftler üzerinde bazı testler uygulandı.

Testte puanları yüksek olan çiftler araştırma dışında tutulduktan sonra diğerlerine göre daha düşük puan alan 24 kişilik grup oluşturuldu. Bu gruptan 6 çift deney, 6 çift ise kontrol grubu olarak belirlenerek 10 oturumluk çalışma yürütüldü.

Yaşları 30 ile 45, evlilik süreleri 3 ile 16 yıl arasındaki söz konusu çiftlerin, genel evlilik uyumuyla birlikte aile bütçesi, duyguların ifadesi, arkadaşlıklar, cinsellik ve yaşam felsefesi gibi konularla anlaşma veya anlaşamama durumu, güven, çatışma çözme, boş zaman ve ev dışı etkinliklerde ilişki tarzları gibi konulardaki durumları değerlendirildi.
Yrd. Doç. Dr. Fikret Karahan, araştırma sonucunda, evlilik yaşamının uyumlu sürebilmesinin evli bireylerin insan ilişkileri ve iletişim becerilerinin yeterli düzeyde oluşuyla doğrudan ilgili olduğunun ortaya konulduğunu söyledi.

Uyumlu bir evliliğe bağlı olarak gelişen evlilik mutluluğu ve evlilik doyumunun insan yaşamında önemli rol oynadığını ve evli bireylerin psikolojik sağlığını yakından etkilediğini belirten Karahan, çalışmanın evlilikte uyum konusunda birçok bilgi verdiğini kaydetti.

Evlilikte uyumun eşlerin mutlaka kendi şartları içinde birbirlerine karşı gerekli anlayışı göstermesiyle mümkün olabileceğini ifade eden Karahan, ”Evlilikte eşlerin kendi aralarındaki iletişim ile toplumsal ortamlarda başka insanlarla kurulan iletişimin aynı olması evlilikte yaşanan sorunları daha da içinden çıkılmaz duruma getiriyor” dedi.

Evlilikte mutluluğun sırrı seks hayatınızın uyumunda gizlidir. Eşler seks konusunda birbirlerine açık oldukları sürece cinsel doyuma ulaşacak ve sorunlar ortadan kalkacaktır. İlişkilere emek verdikçe karşılığı da aynı oranda alınacaktır. Hayatı paylaşmak üzere evliliklerin başladığını düşünürsek uzmanlara bu konuda kulak vermeliyiz.

Eşlerin karşılıklı tatmin olduğu cinsel ilişki kendiliğinden olmaz. Emek verilmeli. Cinsellik; bireyin kişilik özellikleri gibi tamamen kişiseldir. Ve eşler cinsellikte özellikle birbirlerine karşı saygılı ve anlayışlı olmalıdır. Cinsellik evliliklerde her konudan etkilenebilir. Özellikle günümüzde maddi sıkıntılar ailesel çatışmalar cinsel arzuları zamanla azaltabilir. Cinsel hayatınızı her sorundan uzak ve özel tutmalısınız.

Özellikle eşler birbirlerinin inançlarına saygılı olmalı. Çünkü kişilerin cinsellikle ilgili kendilerince doğru ve yanlışları vardır. Buna rağmen gerçek hayatta, eşler arasında cinsel ilişkide doğru veya yanlış olmamalı. Buradaki fark kişisel inançların kabul edilir ya da edilemez olduğu yönündedir, bu anlamda karşılıklı anlayış ve saygı gösterilerek zamanla ortak noktalar bulunacabilir.

evlililk eşler
Cinselliği sıkıcı olmaktan çıkarmalısınız. Bu tamamen eşlerin aralarındaki bağ ve kurdukları diyalogla ilgilidir. Cinsellikte özellikle yenilikler hayatınıza renk katar. Yeniliklere ne kadar çaba gösterirseniz o kadar mutlu olduğunuzu farkedeceksiniz.

Mümkün olduğu kadar romantik film ve dizilerdeki cinselliklerden etkilenmemeye çalışın, bu sizi tatmin etmez. Eşlerin uyumu ve neyi ne kadar kabul edip etmeyeceğini yalnız kendileri bilebilir ve yaşanacak cinsel ilişki yalnız kendi tercihleri yönünde olmalıdır. Eşler birbirini tanıyıp anlamaya çalışmalı, sürekli birbirinize yardımcı olarak yenilikleri öğrenmelisiniz.

Asla cinselliği eşinize karşı silah olarak kullanmamalısınız. Kimi evliliklerde eşler diğer sorunlarını çözebilmek adına cinselliği kullanırlar, bu yöntem sorunlarınıza çözüm bulmaz aksine daha da büyümesine sebep olur… Cinsel hayatınız altüst olabilir.

Evliliğinizde her konuda ki sorunlarınız için eşinizle konuştuğunuz gibi cinsel ilişkinizin daha sağlık lı sürebilmesi için de eşinizle mutlaka konuşmalısınız. Konuşmaktan asla çekinmeyin hatta korkmayın. Hoşunuza giden gitmeyen, istedikleriniz – istemedikleriniz ve duygularınız… İyi sonuçlara ulaşabilmek için kesinlikle paylaşıp birbirinizi anlamaya çalışarak birlikte öğrenmelisiniz.

İsterseniz biraz sağlıklı evliliğin ne demek olduğuna bakalım. Bir kere sağlam temellere oturtulmuş olmalı. Paldır küldür yapılmış , üzerinde sağlıklı bir düşünme zamanı harcanmamış bir evlilik ne yazık ki çok kısa bir zaman sonra tangır tungur yürümektedir. Nitekim şöyle bir etrafınıza baktığınızda bunların örneğini çokça göreceksinizdir.

Genellikle evlilik öncesi kararsızlıklarda gençlere şu öğüt verilir “Nikahta keramet vardır, Zamanla birbirinizi seversiniz.” Sanki biz sevdik de aldık, alışırsın alışırsın”. “Bu kadar kusur kadı kızında da olur. “Buldun da bunuyorsun.” “ Her evlilik de oluyor bunlar.” “ Evliliğin ilk zamanlarında bu aksaklıklar olur zamanla geçer.” “Bunlar alışma evreleri.”

Tartışmaların ardı arkası kesilmeyince de bu kez yorumlar ve kestirimler devam ediyor.
“Aslında siz birbirinizi çok seviyorsunuz, sevginizden yapıyorsunuz tüm bunları”. “Aynı kutuplar birbirinizi itiyorsunuz” “Kedinin bacağını zamanında ayırmak lazımdı geçen geçmiş ola”

Evlilik hiç de istemediğiniz gibi gittiğinde de şunları duyarsınız “Kan kussan kızılcık şerbeti içtim diyecek ve renk vermeyeceksin.” “Aaa, sen de fazla oluyorsun ama içkisi mi var kumarımı” “Oğlum evinin işini yapıyor mu yapıyor, sana çocuk doğurdu mu, doğurdu, evinde mi evinde. Eee daha belanı mı arıyorsun?” “Bak filancalar ayrıldılar sonları tam bir felaket oldu” ya da tam tersi “ Falanca boşandı ohh mis gibi kafası rahat ne demişler bekarlık sultanlık boşan gitsin. Zaten hataydı evlenmen”

Evet ne yazık ki ülkemizde hemen herkes her konuda uzman. Evleneceğiniz zaman da konu komşunuz bilir kişidir, boşanmak istediğiniz de ona danışmanız yeterlidir. Hatta danışmanıza bile gerek yoktur onlar zaten size gerekeni söylerler.Ama onların söyledikleri bir kelime bir anda sizin hayatınızın tüm akışını bir anda değiştirebilir. Evlilik bir elmanın diğer yarısını bulmaya benzer kelimenin tam anlamıyla. Bir elma düşünün kesilmiş ve yarısı mutfakta bırakılmış. O elma bir süre sonra nasıl kararırsa insan da diğer yarısını bulamazsa o şekilde aklen ve ruhen kararır. O halde çiftler, gerçekten çift olup olmadıklarını, eş olup olmadıklarını evlenmeden önce mutlaka danışmalılar. Böylece evlilik sonrası çatışmaları engellemiş ve boşanmayı durdurmuş olabilirler. Nasıl ki yasal olarak evlilik öncesi kan uyuşmazlığı var mı yok mu diye kan testi zorunluluğu varsa aynı şekilde de evlilik öncesinde çiftler, karakter uyuşmazlığı var mı yok mu diye uzmanlara test ettirmeliler. Bu test sonucunda alacakları tedbirler, bir yastıkta kırk yıl temennisini gerçekleştirecektir.