Anasayfa / Genel / Uyuşukluğun Nedenleri

Uyuşukluğun Nedenleri

Uyuşukluğun Nedenleri
Yetersiz uyku. Uyuşukluk halinin en çok görülen nedeni iyi uyuma-maktır. Pek çok kişi ihtiyaç duyduğu uyku süresini küçümser; çok meşgulken yeterli uykuyu verimli çalışma açısından yaşamsal değil, önemsiz sayar. İnsanların çoğu her gece aralıksız 7-8 saat uykuya ihtiyaç duyar; daha az uyuduğunda gün boyunca uyuşukluk hisseder. Uyku düzensizliği. Sürekli değişen ya da düzensiz zamanlarda uyumak da uyuşukluğun bir başka nedenidir. Gece vardiyasında çalışıyor veya her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmıyor olabilirsiniz. Doğal uyuma/uyanma çevrimini bozmuşsunuz demektir. Uyku apnesi. Üst solunum yollarının tıkanmasıyla nefes almanın geçici olarak durması demek olan bu uyku hastalığından milyonlarca insan muzdariptir. Daha çok horlayan ve aşırı kilolu insanlarda görülür. Genellikle vücudun yeterli oksijen almadığını fark eden beyin bir uyarıcı refleksle kişiyi uyandırır ve normal nefes almayı başlatır. Ancak uyku bunun sonucunda bölünür, dinlendirmez ve gün içinde sersemlik haline yol açar.

• 24 saatte en az 7 saat uyuyun. Uyku sadece fırsat bulunduğunda yapılan bir şey değildir; uyku sağlık açısından gereklidir. Uykunuza bir düzen verin. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya çalışın.
• Mümkünse, öğleden sonra kestirin; 45 dakikalık kestirme pek çok insanı uyarır (bazılarında ters etki yapabilir). Eğer uykusuzluk çeki¬yorsanız, buna başvurmayın.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir