Anasayfa / Hastalık / Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır.

  • -Herşeyden önce genellikle hastalar hekim tarafından önerilen ilacı yalnızca kaşınan alanlara sürmek eğilimindedirler. Oysa boyundan aşağıya tüm vücuda tatbiki gerekmektedir.
  • -Uyuz hastalığı bir kişiye bulaştıktan sonra belirtilerin ve kaşıntının ortaya çıkışı 20 gün ile bir ay kadar gecikebilir. Bu nedenle uyuz bulaşmış bir kişinin bulunduğu bir ailede başka şikayeti olan kimsenin bulunmaması etken paraziti taşıyan başkaca kimsenin olmadığını göstermez ve tüm aile fertleri tedavi olmalıdır.
  • -Tedavi sonrasında çamaşırların kaynatılması zorunludur.
  • -Uyuz böceği insan derisine geldikten sonra burada tünel kazarak yumurtlar. Kullanılan uyuz ilaçları erişkin böceklere etkili olmakla beraber böceğin bırakmış olduğu yumurtalara etkisizdir. Bu nedenle en geç bir hafta içinde yumurtadan yeni parazitler çıkacağından tedavi uygulamasının bir hafta ara ile iki aşamalı gerçekleştirilmesi gerekir.
  • -Haç sürüldükten sonra çeşitli nedenlerle yıkanan yerlere yeniden ilaç tatbiki gereklidir.

İlginizi çekebilir

Güneş Alerjisi nedir?

Güneş allerjisi aynı allerjik egzema gibi, genellikle yerel uygulanan bazı duyarlandırıcılara bağlıdır. Fakat bu maddelerin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir