Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Vajina Kanseri (Vajen) Belirtileri

Kadın kategorisine
22 Ekim 2011
eklenmiştir.

Vajina Kanseri (Vajen) Belirtileri

Kadın üreme sisteminden kaynaklanan kanserlerin %1’i vajina kanseridir (vaginal kanserler). Vajina kanseri (vaginal kanserler) ortalama olarak 45-65 yaş arası kadınlarda rastlanmaktadır. Vajina yüzeyini döşeyen çok katlı epitel hücrelerinden ortaya çıkar tamamına yakını squamoz tip kanserdir. Cinsel geçişli hastalıklardan human papilloma virusu enfeksiyonunun vajina kanserine (vaginal kanserlere) neden olduğu düşünülmektedir.

YAKINMALAR :

Vajina mukozasında gelişen kanser travmaya hassastır. Bu özelliği ile özellikle ilişki sırasında ve sonrasında kanamaya neden olur. Ayrıca idrar torbasına ve kalın barsağa yakınlığı nedeni ile bu organlarla ilgili yakınmalara neden olabilir. İdrar yapma problemleri, idrar yaparken yanma, kanama ve ağrı, dışkılama sırasında ağrı ve kanama şikayetleri olabilir.

Vajina kanserinin tanısı :

Jinekolojik muayene sırasında vajina duvarında kanamalı erozyone veya tümoral alan görülür. Bu bölgeden alınan biyopsinin incelenmesi ile tanı konur. Ayrıca servikal kanser taraması olan smear testi vaginal kanserlerin erken tanınmasında da faydalıdır.

Kadın genital kanserlerinin %1-2’sini oluşturur.Genel olarak rahim ağzı kanserlerine benzer bir nedensel ve biyolojik özelliğe sahiptir. Vajina bir ucunda rahim ağzı diğer ucunda vulva olan tüp şeklinde bir organ olduğundan tanı ve tedavide bir takım teknik zorluklar ortaya çıkabilir.Hastaların %76’sı 50 yaşından büyüktür.

BELİRTİLER:

·Ağrısız kanama (ilişki sonrası olabilir)
·Akıntı
·Sık idrara çıkma ve mesane ağrısı
·Dışkılama alışkanlıklarında değişiklik veya sorunlar olabilir.

NEDEN OLABİLECEK veya RİSK FAKTÖRLERİ:

Bugünlerde en çok üzerinde durulan neden veya risk faktörü (İnsan siğil virusu) HPV’ dir. Uzun süreli tahrişe neden olan herşey vajinaya yerleştirilen (sarkma önleyici esnek yumuşak halkalar) pezerler başka veya kanserler nedeniyle yapılan ışın tedavileri de bu başlık altında sayılabilir. Anne karnında düşük olmaması için kullanılan bazı estrojenik hormonlara (DES:Dietilstilbestrol) maruz kalan kız bebeklerin ileriki hayatlarında bir takım vajinal değişiklikler (vajinal adenozis) ve vajina kanserine yakalanma olasılığı artmaktadır.

KANSER ÖNCÜSÜ HASTALIK:

VAIN adı verilen kansere dönüşebilir hastalık vajina içinde tanımlanmıştır.Hastalık bu aşamada tanı konup uygun takip ve tedavi yapılırsa kansere dönüşüm önlenebilir.

TARAMA :

Vajina kanserlerinde sürüntü (pap-test smear) ile tarama etkin olarak kullanılabilir.Özellikle HPV ile bulaşmış kadınlarda düzenli vajinal ve rahim ağzı sürüntüleri alınması çok önemlidir.
TANI:
Çıplak gözle veya kolposkop ile yapılan muayene sırasında şüpheli alanlardan parça (biopsi) alınarak tanı konur.

TEDAVİ:

·Cerrahi
·Radyoterapi (x-ışını)
·Kemoterapi(ilaç) tedavisi uygulanabilir.

Ortalama 5 yıllık sağ kalım oranı %42.5’tir. Erken evrelerde bu oran %69 iken ilerlemiş hastalığı olanlarda % 17.5’e düşmektedir.

Vajina kanseri:
Vulvadaki vajina ağzından ,rahimdeki rahim ağzına kadar uzanan organdır.
Belirtiler:
-Ağrısız kanama (ilişki sonrası olabilir)
-Ağrılı cinsel ilişki
-Vajinada yaralar çıkabilir
-Akıntı
-Sık idrara çıkma ve mesane ağrısı
-Dışkılama alışkanlıklarında değişiklik veya sorunlar olabilir.
Nedenler ve Risk Faktörü:
-Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu (İnsan siğil virüsü ile oluşan siğiller)
-Anne karnında düşük olmaması için kullanılan bazı östrojenik hormonlara (DES:Dietilstilbestrol) maruz kalan kız bebeklerin ileriki hayatlarında bir takım vajinal değişiklikler ve vajina kanserine yakalanma olasılığı artmaktadır.
Tedavi:
-Cerrahi
-Radyoterapi (x-ışını)
-Kemoterapi (ilaç) tedavisi uygulanabilir.

Vajina kanserinin belirtileri nelerdir?

*Vajinadan gelen bol miktarda şeffaf bazen kanlı akıntı bir akıntı

*Cinsel ilişki sırasında veya cinsel ilişki sonrası kanama

*Cinsel ilişki sırasınca acı duyma, disparoni

*Dışkılama alışkanlıklarında değişiklik veya sorunlar

*Sık idrara çıkma ve mesane ağrısı.

vajina, vagina, vajinal kanser, vajen, vajina kanseri nedir, vajina kanseri belirtileri, vajinal kanser belirtileri, vajen kanseri nedir, vajinal kanser belirtileri ve tedavisi,

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • kaka yaparken vajinadan kan gelmesi
  • vajina kanseri belirtileri
  • vajina kanseri
  • büyük abdest yaparken vajinadan kan gelmesi
  • vajina kanserinin belirtileri
  • büyük tuvaleti yaparken vajinadan kan gelmesi
  • büyük abdestten sonra vajinadan kan gelmesi
  • tuvaleti yaparken vajinadan kan gelmesi