Anasayfa / Kadın / Vajina (Vajen) Kanseri

Vajina (Vajen) Kanseri

Vajina (Vajen) Kanseri

Vaginanın kanserleri primer ve sekonder olmak üzere iki kategoride değerlendirilir.Primer olanlar vagenin kendisinden kaynaklanır , sekonder kanserleri ise metastaz yolu ile başka organlardan kaynaklanan kanserlerdir. Sekonder vagen kanserleri primer vagen kanserlerine oranla iki kat daha sıklıkta görülürler.Sekonder vagina kanserleri sıklıkla rahimağzı ve vulva kanserlerinin metastazı şeklinde görülüler.

Görülme Sıklığı

Primer vagina kanserleri kadın genital sistem kanserlerinin en nadir görülen tümörlerinden birisidir. Primer vagina kanserleri tüm jinekolojik kanserlerin % 1 ile 2 ‘ si kadarını oluşturur. Primer vagina kanserlerinin ortalama görülme yaşı 60 olmakla birlikte , 35 ile 70 yaş aralığında görülebilmektedirler. Hastaların % 75 ‘ i 50 yaş ve üzerindedir.

Risk Faktörleri

Kronik olarak vageni tahriş eden etmenler , vagen duvarının sarkması , sifiliz ,genital bölgenin ışınlanması gibi faktörler vagen kanserinde risk faktörü olarak suçlanmışlarsada hiçbirinin net olarak vagina kanserine yol açtığı ispatlanamamıştır.

Klinik Bulgu ve Belirtiler

Vagina kanserinin en sık görülen belirtisi akıntıdır , özellikle kanlı vaginal akıntı başlıca yakınmadır. Özellikle bu vaginal kanama düzenzsiz ve postmenopozal karakterdedir. Özellikle idrar yollarına yayılım yolu ile bu sisteme ait belirtilerde hastalığa zamanla eşlik edebilir. Vagina kanserli olguların % 5 ‘ inde kronik pelvik ağrı şikayeti tanı anında mevcuttur.

Tanısal Yaklaşım

Vagina kanserinin tanısı oldukça zordur. Hastalık erken evrelerde herhangi bir şikayete yolaçmaksızın varolabilir. Eğer bir hastada anormal pap-smear testi pozitifliği var ve vulva ile rahimağzında kanser tespit edilemiyorsa vagina kanserinden şüphe edilmelidir. Kolposkopi adı verilen bir alet yardımıyla vagina duvarından biyopsi alınarak tanıya gidilebilir.

Vajina kanseri erken tanısı

Bu kanser türü oldukça ender görülen ve genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bir kanser türüdür. Kanser öncüsü lezyonlar oluşturmakla beraber tanı konduğunda genellikle ileri evrelere ulaşmıştır. Bu nedenle erken tanı olanaklarının oldukça kısıtlı olduğu söylenebilir.

Kadin üreme sisteminden kaynaklanan kanserlerin %1′i vajina kanseridir (vaginal kanserler). Vajina kanseri (vaginal kanserler) ortalama olarak 45-65 yas arasi kadinlarda rastlanmaktadir. Vajina yüzeyini döseyen çok katli epitel hücrelerinden ortaya çikar tamamina yakini squamoz tip kanserdir. Cinsel geçisli hastaliklardan human papilloma virusu enfeksiyonunun vajina kanserine (vaginal kanserlere) neden oldugu düsünülmektedir.

YAKINMALAR : Vajina mukozasinda gelisen kanser travmaya hassastir. Bu özelligi ile özellikle iliski sirasinda ve sonrasinda kanamaya neden olur. Ayrica idrar torbasina ve kalin barsaga yakinligi nedeni ile bu organlarla ilgili yakinmalara neden olabilir. Idrar yapma problemleri, idrar yaparken yanma, kanama ve agri, diskilama sirasinda agri ve kanama sikayetleri olabilir.

Vajina kanserinin (vaginal kanserler) tanisi : Jinekolojik muayene sirasinda vajina duvarinda kanamali erozyone veya tümoral alan görülür. Bu bölgeden alinan biyopsinin incelenmesi ile tani konur. Ayrica servikal kanser taramasi olan smear testi vaginal kanserlerin erken taninmasinda da faydalidir.

Vajina kanserinin (vaginal kanserler) tedavisi : Vaginal kanserlerin tedavisi, kanserin vagendeki yerlesim bölgesine ve kanserin büyüklügüne baglidir. Kanser vajinanin tepesinde rahim agzina yakin yerlesmisse cerrahi olarak rahim, ve vagenin 1/3′lük üst kismi çikartilir. Bu isleme alt karin bölgesi lenf bezlerinin çikartilmasi da eklenir. Cerrahi sonrasi Radyoterapi (Isin tedavisi) uygulanir. Kanser vagenin orta bölümüne yerlesmisse cerrahi uygulanmaz sadece radyoterapi uygulanir. Kanser vagenin girisine yani alt 1/3′lük kisma yerlesmisse, dis vajina ile birlikte vagenin alt 1/3′lük kismi cerrahi olarak çikartilir. Bu tedaviye radyoterapi de eklenir. Vajina kanserinin tedavisi sonrasinda ortaya çikan cinsel iliski problemleri rekonstrüktif cerrahi metodlari ile çözülebilmektedir.

Vajina kanseri oluşumunda etkili faktörler nelerdir? HPV ve Vajina Kanseri ilişkisi Nedir?

Eskiden kullanılan bir çeşit hormonun, hamileyken dietilstilbestrol (DES) kullanımının şeffaf hücreli adenokarsinoma denilen değişik bir tür vajina kanserine sebep olduğu bilinmektedir. Fakat günümüzde bu hormon dietilstilbestrol (DES) artık kullanılmamaktadır. Bugünlerde en çok üzerinde durulan neden veya risk faktörü Human Papilloma Virus yani HPV’ dir. Özellikle bazı HPV tiplerinin çok agresif oldukları ve serviks kanseri sonrası komşuluk yolu ile veya doğrudan sadece vajina kanserine sebep oldukları bilinmektedir. Bazen HPV’ ye bağlı gelişen rahim ağzı kanseri veya CIN sebebi ile yapılan rahim ameliyatı “histerektomi” sonrası vajinada HPV enfeksiyonuna bağlı “vajina kanseri” gelişimi nadir de olsa gözlenmektedir. Bu sebeple HPV’ ye bağlı rahim ağzı değişikliği sonucu rahimi alınmış kadınların da yılda bir vajinadan “simir testi” yaptırmaları gerekmektedir. Smear testi HPV varlığında hayat kurtarıcıdır.

Vajina kanseri öncü lezyonları “VAİN” nedir?

VAIN ( vulvar intraepitelyal neoplazi) CİN ve VİN de olduğu gibi aynı şekilde hücre değişikliğinin ciddiyetine bağlı olarak VAİN 1, VAİN 2, VAİN 3 olarak sınıflandırılmaktadır. Hastalık bu aşamada tanı konup uygun takip ve tedavi yapılırsa kansere dönüşüm önlenebilir. Erken tanı önemlidir.

Vajina kanseri ve VAİN teşhisi nasıl konur?

Tarama amaçlı pap-smear erken teşhiste önemlidir. Tanı genellikle vajinal spekulum muayenesi sırasında göz ile, kolposkop ile ve biopsi alınarak konur.

Vajina kanseri ve VAİN tedavisi nasıl yapılır?

Ameliyatın genişliği tümörün yerine ve büyüklüğüne bağlıdır. Eğer kanser, tümör vajinanın üst üçte bir bölümünde ise doktor muhtemelen rahimi, vajinanın bir bölümünü ve kanserin lenf sistemine yayılıp yayılmadığını anlamak için kasıktaki lenf bezlerinin de alınması gerekecektir. Ameliyat sonrası genellikle bir onkoloji merkezinde radyoterapi seansları yapılacaktır.Genç hastalarda cinsel hayatın devamı için estetik cerrahi ile genellikle vajinanın eksilen ve bozulan bölümünü (vajinoplasti ameliyatı)yeniden yapabilmektedir.

vajina, vajen, vajina kanseri, vajen kanseri, vajina kanseri nedir, vajen kanseri tanisi, vajina kanseri tanisi,

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir