Anasayfa / Kadın / VAJİNAL KANAMA NEDENLERİ

VAJİNAL KANAMA NEDENLERİ

VAJİNAL KANAMA NEDENLERİ

21 günden kısa veya 35 günden uzun süren menstrual sikluslar(vajina kanamaları) anormal olarak değerlendirilir. Vajinal kanamanın çok fazla olduğu, uzun sürdüğü veya iki kanama arasında lekelenme ve kanama gözlendiği durumlar, hormonsal değişikler, yumurta kistleri, rahim veya rahim ağzındaki polipler, miyomlar, endometrial hiperplazi ve rahim kanseri sebebiyle  olabilir.

Men arştan (ilk adet kanaması) daha sonraki ilk iki yıl içinde düzensiz kanamalar meydana gelebilir. Genç kızlarda düzensiz bir şekilde görülen kanamaların öncelikli nedeni ovulasyon (yumurtlama) bozukluklarıdır. Tiroid bezinde oluşan bozukluklar, prolaktin hormonunun (süt üretiminde rol oynayan hormon) yüksek olması, böbrek hastalıkları, ani ve aşırı kilo kaybı, stres ve kan hastalıkları anormal kanamalara neden olabilir. Uyku ilacı, sakinleştirici ve antidepresanlar kısacası depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar menstrual siklusları etkileyerek sık ve düzensiz vajinal kanamalara neden olabilir. Rahim içi menstrual kanama süresinde ve miktarında artışa sebep olur. Nadiren kadınlarda menstruasyonlar arasında ara kanamalara da neden olur. Rahim ağzında veya rahim içinde meydana gelen polipler büyür ve kırılganlaşır. Bu da vajinal kanama nedenlerinden biri olmasına yol açar.

Anormal adet kanamaları rahim kanserinin de ön bulgularından biridir. Rahim kanserinin erken belirtilerinden biri olan anormal adet kanamaları tespit edilirse, kanserin iyileşme şansı % 90’a kadar çıkar.

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir