Anasayfa / Kadın / Vajinismus (Vaginismus)

Vajinismus (Vaginismus)

Vajinismus (Vaginismus)

Vajinismus, kadınlarda görülen cinsel bir işlev problemidir. Vajina girişini çevreleyen pelvis kaslarının istem dışı kasılarak cinsel birleşmede acı ve ağrıya neden olması veya bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir. Kasılmalar, cinsel birleşme dışında jinekolojik muayene esnasında ve vajina içine tampon yerleştirme durumlarında da ortaya çıkabilir. Öte yandan vajinismus; fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak ifade edilebilinir.

Vajinismus sorunu olam kadınlar çogu bakiredir.Bu sorunu olan kadınların durumu ilk gece ilişkisi sırasında genelikle orta çıkar.Genlikle ilk gece ilişkide sorun yaşayan çiftler sorunun geçici bir surum olduğunu düşünür ve sonrasında problemin kendi kendine çözülecegini varsayar.Genlikle ilerleyen günlerde sorun çözülmeyince kadında bir çok depresif ve psikolojik sorun ortaya çıkar ve özelikle suçluluk duygusu başgösterir.Erkede ise sorunun temelinde eşi tarafından istenmediği – reddedildiği gibi duygular başgösterir.Erkekde sorunun akabinde sertleşme sorunu , öfke ve kırılganlık gibi duygular ön plana çıkmaya başlar.

Vajinizmin en önemli nedenlerinin başında psikolojik kaygı gelir.Genelikle kız evlatlarına çocuklugundan itibaren ögretilen ve bilinçaltına yerleştirilen cinsellik kötüdür ,ayıpdır gibi yönlendirmeler kızlık çok değerleri ve kaybedilmemesi gereken bir olgu olarak zihne yerleştirilir.Özelikle cinsel bilgi yetersizliği ,utanma ve baskı altına alınma travmatik sonuçlar dogurur.Diger ana bir unsur ise geçmişde yaşanan taciz gibi vakkaların kişide oluşturdugu derin yaralardır.

Vajinismusta vajinanın ilk girişindeki kasların, üçde bir üçde bir dış bölümdeki kasların istemsiz bir şekilde kasılması sonucu cinsel ilişkinin çok sancılı olması veya hiç ilişkiye giremem durumudur.Primer ve sekonder olarak iki tür vajinismustan bahsedebiliriz. Primer, ilk ilişkiyle ortaya çıkan vajinismus vakasıdır. Girilen ilk cinsel ilişkide ortaya çıkar ve çiftler ilişkiye giremez veya çok zorlu, ağrılı olur. Çift, bir ikincisini denemeye dahi cesaret edemez. Adeta bir duvar varmış gibi gelir onlara. Bu kaslar bilinçli kasılmaz, istemsiz kasılır. İstese de kendisi bunun gevşemesini sağlayamaz. Sekonder vajinismusta ise çiftler normal cinsel ilişkisini yaşamıştır. Herhangi bir nedenden dolayı, bu bir zorlu doğum olabilir, kürtaj olabilir şiddetli bir jinekolojik muayene olabilir. Kadında korku oluşur ve bundan sonra bir vajinismus tablosu gelişir.Vajinismus tedavisi için kesinlikle konu hakkında uzman birine başvurunuz vajinismus başlı başına bilgi ve birikim gerektiren bir hastalıkdır.Günümüzde konu uzmanı bir çok psikolog bu hastalıga 3-4 seans gibi kısa bir süreçte kati bir şekilde sonlandırmaktadır.

Tanısı:

Vajinismusun, öncelikle fiziksel bir engelden dolayı (disparoni veya benzeri durumlar için) olup olmadığı araştırılır. Bu araştırmada jinekologa veya ilgili alanda uzman kişilere başvurulur. Fiziksel bir engelin olmadığı tespit edildikten sonra psikoloji ve terapi konusunda uzman olan kişilere başvuruda bulunulur ve hastalığın kesin tanısı konulur.
Nedenleri:

Vajinismus esas nedeni psikolojiktir. Genç kızlara ergenlik çağından itibaren cinselliğin ayıp, kötü ve günah olarak anlatılması, kızlık zarının öneminin abartılması ve ilk birleşmenin acı veren, kanamaya sebep olan bir deneyim olacağının öğretilmesidir. Bazı durumlarda kişinin başından geçen tecavüz veya kötü cinsel deneyimler de vajinismus hastalığının sebebi olabilir. Hamile kalma, doğum veya kızlık zarının yırtılması gibi korkular da az görülmekle birlikte bu hastalığın psikolojik nedenleri arasında gösterilebilir.
Sağlıklı ve aktif cinsel hayata sahip kadınlarda dahi bazı durumlarda geçici de olsa vajinismus görülebilir. Doğum veya jinekolojik ameliyatlar sonrası, büyük üzüntüler ve emzirme döneminde kadınlarda görülen cinsel istek azalması bu durumlara örnek olarak gösterilebilir.
Vajinismusun bazı durumlarında kişilerde hiç bir neden saptanamayabilir. Genellikle “iyi kız olma sendromu” adı verilen durumlarda da kişilerin iç dsiplinleri oldukça gelişmiş ve geleneksel bir aile yapısına sahip oldukları görülür.
Tedavisi:

Kişinin vajinismus olduğu tanısı kesinleştikten sonra bu konuda uzman doktor veya psikologlarca gerçekleştirilir. Nedeni psikolojik olduğu için genellikle standart bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, tamamen kişiye özel, doktor veya uzman tarafından belirlenen terapi ve egzersizlerle yapılmaktadır. Hastaların farklılıklar göstermesine rağmen yaygın olan birkaç tedavi yöntemi aşağıdaki gibi sınıflandırılabilinir:
sadece bilgilendirme;
davranışsal tedavi;
çocukluk dönemi ve anne baba ile ilişkileri içeren dinamik tedavi;
hipnoz ve telkin;
kişiye özel karma bir tedavi yöntemi;

etiketler: vajinismus nedir, vaginismus, vajinismus belirtileri, vajinismus tedavisi,

İlginizi çekebilir

KREŞ EĞİTİMİ

KREŞ EĞİTİMİ Kreş, okul öncesi bir eğitim ya da hazırlık gibi düşünülerek çocuklarını gönül rahatlığı …

1 yorum

  1. slm ben bunları bilmiyordum okudum ama çok faydalı bence ben daha önce böyle takıp etmiyordum sanırım faydasını görürüm artık tşkler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir