Anasayfa / Genel / Vertigo

Vertigo

Vertigo
Vertigo, Latinceden gelen çok karmaşık bir hastalıktır. Latince anlamı baş dönmesi ve hareket kaybıdır. Bu hastalığın şiddeti insanların ayakta iken bile hareketi hissetmesinden gelir. Yani bu hastalığa sahip olan insanlar sürekli bir hareket hissederler.
Kulağın iç kısmı insanların ve hayvanların yürüme ve ayakta durma faaliyetleri sırasında dengeyi sağlayan çok önemli bir organıdır. İç kulak vücudun dengesini koruyan bir faktördür.
Vertigo kusma ve mide bulantısı başlangıcı ile birlikte ortaya çıkar. Bu hastalığa sahip kişiler yürürken ve ayakta dururken de birtakım zorluklar ile karşılaşabilir.

Vertigonun başlıca nedenleri benign paroksismal pozisyonel vertigo ve vestibüler baş ağrıları olarak kabul edilmiştir.
Vertigonun çeşitleri ise periferik yol ve santral vertigo olarak ikiye ayrılır.

Periferik yol:
Kulağın iç kısmında bir çalışma sorunu varsa bu periferik tür vertigo olarak adlandırılır. Bu aynı zamanda denge sistemi olarak adlandırılır. Bu tür vertigoya benign paroksismal pozisyonel vertigonun neden olduğu kanıtlanmıştır. Kulağın iç kısmında soğuk nedeni ile bakteri oluşup ardından öksürük geliyorsa bu da periferik yollu vertigoya sebep olabilir. Ayrıca kafatasındaki yaralanmalardan iç kulak etkileniyorsa bu da vertigoya neden olabilir.
Santral Vertigo:

Santral vertigo vücudumuzun nörolojik sistemi ile bağlantılıdır. Bunlar iç kulaktaki sorun nedeni ile değil, beyinde oluşan hasarlar nedeniyle oluşur. Santral vertigonun etkileri arasında gözlerde kontrol edilemeyen hareketler, kısık sesle net olmayan konuşmayı gösterebiliriz.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir