Anasayfa / Hastalık / von villebrand hastalığı

von villebrand hastalığı

Von Willebrand hastalığı. Vücudun hemen morarması, sık sık burun kanaması, kesiklerde veya aybaşı sırasında şiddetli kanama, idrarda veya büyük abdestte kan, eklemlerin şişmesi ve ağrıması söz konusu. Von Willebrand hastalığı kanda pıhtılaşma faktörü eksikliğinden kaynaklanır ve önlenmesi mümkün değildir. Aspirin gibi kanamayı artırıcı ilaçlar alınmamalıdır. Bu hastalığa tutulmuş kadınlar âdet sırasındaki aşın kanamayı doktorun yazdığı ağızdan alınan haplarla kontrol altına alabilir. Hemofili. Birçok kişiye göre daha kolay vücut morluğu ve kanamayla karşı karşıya kalan bir erkeksiniz.

Ya da emeklemeye başlar başlamaz dizleri ve dirsekleri çabucak moraran ve kanayan bir oğlunuz var. Hemofili normal pıhtılaşma için gerekli olan özgül bir protein eksikliğinden kaynaklanan kalıtsal bir hastalıktır. Günümüzde başarıyla tedavi edilmektedir, ama gene de çok dikkatli olmalısınız. Trombositopeni. Burnunuz, kesilen yerleriniz uzun süre kanıyor, âdet¬leriniz gittikçe ağırlaşıyor, tahriş olduğunda, bazen de hiçbir şey olmadan derinizde küçük parlak ve koyu kırmızı lekeler oluşuyor. Genellikle son zamanlardaki bir virüs enfeksiyonundan, ilaçtan veya belirsiz bir nedenden kaynaklanan bu hastalık bazen lösemi ya da kandaki trombosit miktarının azlığının yol açtığı Hodgkin hastalığından da kaynaklanabilir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
Kanın akmasını derhal durdurun ve aşağıdaki adımlan izleyin:

• Temiz bir bez veya gazlı bez kullanarak yaranın üzerini 5- 10 dakika sıkıca bastırın. Sakın turnike kullanmayın.
Eğer yara kolda veya bacaktaysa, üzerini saracak şekilde bir plaster yapıştırın veya ayrı bir bezle kuvvetle, ama sıkmayarak sarın. Kanayan kol veya bacağı ya da organı yükseğe kaldırın.

Eğer aradan kan sızarsa, yeni bir bandaj daha yapın, ama ilk bandajı çıkarmayın, yoksa kanama tekrar başlayabilir. Kanama tamamen durduktan sonra, yarayı sabunla veya %3’lük hidrojen peroksidle temizleyin. Yara açılırsa, plasterle iki yanından tutturun ( Küçük çentiklerde eczanelerde satılan stiptik kalemler kanamayı durdurabilir.

• Burun kanamalarında hareketsiz oturun, burun kemiğinin altından başparmak ve par¬maklarınızla bastırarak delikleri en az beş dakika kapalı tutun. Başınızı bacaklarınızın arasına almayın ya da alnınıza buz koymayın. Eğer kan boğazınıza akıyorsa, sağlık uzmanına ya da doktora başvurun.

Önleme
• Eğer kanamaya eğilimliyseniz, ağrılarda ve başağırısında aspirin yerine asetaminofen veya ibuprofen kullanın. Doktorunuzla özel¬likle ameliyat öncesinde kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar konusunda görüşmelisiniz.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir