Anasayfa / ilk yardım / Yanıklarla İlgili Önemli Bilgiler

Yanıklarla İlgili Önemli Bilgiler

Yanıklarla İlgili Önemli Bilgiler
Sıcak sıvılar, buhar, elektrik şoku, kimyasallar veya ateş yanığa yol açar. Yanığın tedavisi, yanığa neyin yol açtığına ve ciddiyet derecesine bağlıdır. Çocuklar ve yaşlılar yanıkların yol açtığı komplikasyonlara açık oldukları için hemen tıbbi müdahale görmelidir. Yanıklar derecelerine göre sınıflandırılır: Birinci derece yanıklar. Sadece derinin dış tabakası yanmıştır. Deri kızarır, hassaslaşır, ama kabarmaz. Birinci derece yanıklar genellikle ciddi bir sorun değildir.

İkinci derece yanıklar. Sıcak sıvı, benzin veya yanıcı sıvı veya ateşin yol açtığı ciddi bir yanığınız ya da yaranız var. Yanan yer ağrıyor ve şişti; kabardı ve yüzeyi su topladı ve sulanıyor. Doğru müdahalede bulunur¬sanız, bir-iki günde sıkıntılarınız azalır ve bir hafta içinde geçer. Üçüncü derece yanıklar. Yanık ciddi, derinde ve muhtemelen etiniz yandı; deriniz kavruldu ve beyazlaştı. Sinirleriniz yandıysa, yanığın üzerinde değil, kenarlarında ağrınız olur. Üçüncü derece yanıklar elektrik şokuyla, giysilerin yanmasıyla, ciddi benzin yanıklarıyla veya uzun süre ya da yoğun olarak ateşe maruz kalmakla meydana gelir.

• Üçüncü derece yanıklar: Ambulansı beklerken ısıyı biraz düşürmek için yanık bölgeyi soğuk suya daldırın. Sonra yarayı veya bütün vücudu temiz bir bandajla ya da çarşafla sarın. Hiçbir giysiyi çıkar¬maya çalışmayın. Hiçbir ilaç sürmeyin.
• İkinci derece yanıklar: Önemsiz ikinci derece yanıklar suyla soğutula-bilir, sonra hafifçe sabunla yıkanıp çalkalandıktan sonra antiseptik serpilir ve gevşek şekilde bağlanır.

İlginizi çekebilir

ilk yardım çantasında neler bulunmalı

ilk yardım çantasında neler bulunmalı; İlkyardım çantasını çocuklardan uzak, kilitli bir çekmecede muhafaza edin. Arabanızda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir