Anasayfa / Genel / Yetersiz Beslenme Nedir ?

Yetersiz Beslenme Nedir ?

Yetersiz Beslenme Nedir ?

Malnutrisyon, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir sağlık prob-lemidir. Sadece az beslenme değil, çok fazla ancak tek tip veya yanlış yiye-ceklerle beslenme, enfeksiyonlar ve buna bağlı malabsorbsiyon (gıdaların mide ve bağırsaklardan emilimindeki bozukluk) ile de ilişkilidir. Gelişmek-te olan ülkelerde beslenme bozukluğu ve kirli sular; özellikle çocuklar-da tekrarlayan ishallere yol açarak malnutrisyona neden olur. Toplumsal ayaklanmalar ve savaşlar su kaynaklarına yapısal hasarlar verip, onların kontaminasyonuna neden olarak malnutrisyonun artmasına yol açarlar.

Malnutrisyonun tüm formları hastalık ve erken ölüm riskini arttırır. Ör-neğin protein enerji malnutrisyonu, gelişmekte olan ülkelerde 5 yaş altıçocuk ölümlerinin yarısından sorumludur. Hastalığın ağır formları maras-mus (kronik yağ, kas ve doku kaybı), kretenizm ve iyot eksikliğine bağlı beyin hasarı, vitamin A eksikliğine bağlı körlük artmış enfeksiyon riski ve ölümdür.

Güvenli su kaynakları, hijyen ve sanitasyonun yeterli olmamasına bağlı olarak infeksiyonlara maruz kalan kişilerde beslenme bozulur. Sekonder malnutrisyonda ishali olan kişiler sık dışkılamaya bağlı olarak, aldıkları be-sinlerden tam olarak yararlanamazlar.

Kronik beslenme yetersizliği dünya üzerinde yılda ortalama 792 milyon insanı etkilemektedir. Etkilenme oranı gelişmekte olan ülkelerde %20’ye kadar çıkabilmektedir. Malnutrisyon tüm yaş gruplarını etkilemekle birlik-te, temiz su, uygun sanitasyon, yeterli sağlık hizmetlerine ve sağlık eği-timine ulaşamayan yoksul kişiler arasında daha yaygındır. Protein-enerji malnutrisyonlu çocukların %70’den fazlası Asya’da, %26’sı Afrika’da ve Karaibler’de yaşamaktadır.
Korunma:

Su kaynaklarının kontrolu, sanitasyon ve hijyen kurallarının uygulanması,
Sağlıklı beslenme için eğitim,
Endüstriyel ve tarımsal gelişmenin malnutrisyonu arttırmaması,
Yoksullara yeterli ve sağlıklı besin sağlanması ile mümkündür.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir