Anasayfa / Beslenme / yumurta alerji yapar mı

yumurta alerji yapar mı

Yumurta da inek sütüne benzer bir şe-kilde hem sıklıkla tüketildiği hem de birçok yiyeceğin içinde bulunduğu için yaygın bir besin alerjenidir(6,12). Yumurta beyazına karşı alerji sarısına oranla daha fazla gö-rülmektedir(1). (Ovaalbumin, ovomukoid, ovotransferrin ve konalbumin(14)yumurta

beyazındaki en önemli alerjenledir (4, 9).Ovomukoidin ısıya karşı olan di-rençliliği, pişmiş yumurta ve hazır gıdalara katılan yumurta preparatlarının sebep olduğu alerjinin temelidir).

Yumurta alerjisi özellikle bebeklikte ve erken çocukluk döneminde yaygın olarak görülmektedir. Yıllar geçtikçe etkisi azalmakta ve yetişkin-lik döneminde ise tamamen kaybolmaktadır. Yumurta alerjisinde egzama veya kaşıntı deri ve göz lezyonları görülme sıklığı diğer besin alerjenlerine kıyasla daha fazladır. Ve de özellikle bebeklerde egzamanın en önemli nedenidir (12).

Yumurta alerjisi, yumurtanın kendisinin veya yumurta içeren yiyecekle-rin alınmasından sonra, dakikalar veya saatler içinde ortaya çıkan, yaygın kızarıklık, hırıltılı solunum, kusma ve ishal ile kendini belli eder (1). Süt de olduğu gibi yumurtada da duyarlı bireylerde diğer hayvan yumurtalarına çapraz duyarlılık gözlenebilir (4).

Yumurta akının bir yaşından önce verilmemesi, başlandığında ise yavaş yavaş arttırılması gereklidir. Alerji belirtileri ortaya çıktığında yumurtaya en az altı ay ara verilmelidir(1). Kızamık ve kabakulak aşılarının tavuk embri-yosundan hazırlanıyor olması nedeniyle yumurta alerjisine sahip olan ço-cuklarda kızamık ve kabakulak aşıları yapılırken dikkatli olunmalıdır (1,2).

Yumurta alerjisi olan bireyler yumurtayı ve yumurtalı besinleri diyetin-den diyetlerinden çıkarmalıdır (13).:

• Yumurta (her türlü hayvan yumurtası), Albümin ve Globülin maddele-ri, mayonez, makarna

İlginizi çekebilir

keten tohumu zayıflatır mı

keten tohumu zayıflatır mı? Lifli gıdaların, tokluk hissini artırdığı biliniyor. Kısa süre önce Danimarka’da yapılan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir