Anasayfa / Diyet / Zayıflama Egzersizleri

Zayıflama Egzersizleri

Zayıflama Egzersizleri

Alışverişte yürüyüş, ev işleri zayıflatır!

Vitrin yürüyüşlerinin sağlık açısından yararı yok. Ne kadar yorucu ve hareketli olursa olsun ev işlerinden de sportif anlamda bir yarar beklenemez.

Bölgesel zayıflama için bölgesel egzersizler yapılmalı!

Hayır. Göbek çevresinde yağ varsa oradaki hareket o bölgedeki yağı yakmaz. Ancak karın kasları biraz daha sertleşir, göbeği sarkmışsa toparlar.

Kondisyon aletlerinde harcanan kalori yakılan yağın göstergesidir!

Hayır. Tabii ki egzersiz süresinde yağlar yanıyor ama yaktığınız örneğin 300 kalorinin tamamen yağlardan tüketildiğini söyleyemeyiz. Egzersizden 6-8 haftadan önce sonuç beklemek yanlış. Gerçek sonucu 6 ay sonunda belli olur.

Egzersiz sabah saatlerinde yapılmalı!

Hangi saatte olursa olsun yapılabilir. Sabah açken yapılması yağ yakma açısından biraz avantajlı. Tabii akşamüstü de olsa yine yağ yakılır. Sabahın avantajı; sabaha kadar yemek yemediğimiz için depolarımız en düşük durumda.

Çok terlemek yağ yakmaktır!

Hayır. Terlemek bir ölçüt değil. Hiç terlemeden dahi yağları yakmak mümkün.

Egzersiz sırasında su içilmemeli!

Yanlış, azar azar, mideye ağırlık vermeyecek şekilde su içilmelidir.

“Sadece sıvı tüketerek zayıflamak mümkün değil”

Amerikan Hastanesi Diyetisyeni ve Türk Diyetisyenler Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Dilara Koçak:

Tek öğün yemek kolayca zayıflatır!

Kilo almanın nedenlerinden biri, tüm gün aç kalıp sadece akşamları yemek yemek. 18-20 saat aç kalan vücut, bu durumun devam edeceğini düşünür ve savaşa hazırlanır gibi yediklerini depolamaya başlar. Daha sonra ilk yediğinizi aç kalacağım diye yağa dönüştürür.

Akşam yememek kilo vermeye yardımcı olur!

Gün içinde yenilen öğünlerden daha az olması, eğer gün içinde çok fazla yenilmişse akşam hiçbir şey yenilmemesi kilo vermeye olumlu etki yapar.

Sadece sıvı besinlerle zayıflamak mümkün!

Hayır. Çay, kahve, su, bitki çayları ve diyet içecekler hiçbir enerji (kalori) içermedikleri için kilo aldırmaz. Ancak meyve suları ve gazlı içecekler içerdikleri şeker nedeniyle kiloya neden olabilir.

Kilo almamak için 3 öğünden şaşmamak lazım!

Araştırmalar aynı miktarda kalori alsalar da 3 öğüne göre 6 öğün yiyenlerin daha kolay kilo verdiğini gösteriyor. Öğün artırmak mideyi dolu tutarak sonraki öğünde fazla yemeyi engelliyor.

Meyve kilo aldırmaz, diyet yaparken sınırsız yenebilir!

Yanlış. Sebzelerin su ve lif oranları yüksek olduğundan kalorisi düşüktür. Çiğ yenen kıvırcık, göbek, marul, nane, maydanoz, roka, biber, domates, salatalık serbest bırakılır. Ancak karpuz, üzüm, incir vb. sınırlı tüketilmeli.

Kilo vermek için diyet ürünler serbestçe yenebilir!

Tüm diyet ürünlerin enerji değerleri sıfır değil. İçecekler enerji içermezken bisküvilerin enerji, yağ ve karbonhidrat içeriğinde bir değişiklik yoktur.

Zayıflama ve kilo vermenin en önemli aşamalarından ilki etkili egzersizler ile bu süreci desteklemektedir. Dolayısı ile etkili egzersizlerin farkında olmak ve gerekli ölçüde uygulamak sağlıklı ve hızlı bir zayıflama sürecinin ilk basamağıdır.

Spor zayıflamak için bilinen en etkili egzersiz yöntemidir. Sporun da elbette çeşitli kolları mevcuttur. Dengeli ve sağlıklı bir zayıflama için yürüyüş yapmak etkili olabilir. Yürüyüş yapmadan önce belirli egzersizlerin yapılması gerekmektedir.

Açma ve germe hareketlerinin her yürüyüş öncesi yapılması gerekmektedir. Öncelikle vücudun spor yapmaya müsait bir hale bürünmesi önemlidir. Aksi takdirde bel tutulmaları veya kramplar ile canınız oldukça yanabilir. Bundan dolayı spor öncesi açma germe hareketlerinin yapılması unutulmamalıdır.

Nefes egzersizleri ise bir diğer etkili egzersizlerdendir. Nefes alıp verme düzeni kişinin metabolizmasının düzgün çalışması ile orantılı bir eylemdir. Her spor öncesi derin nefes almak sureti ile hafif hareketlerin yapılması ciğerlerin açılması için önemlidir. Şayet nefes egzersizleri yapılmadan başlanılan her egzersiz sizi oldukça yorabilir ve çok kısa zamanda bitkin düşebilirsiniz.Koşu yapmaya başlamadan önce belirli açma germe ve nefes egzersizleri yapılmalıdır. Kişinin düzenli bir ritimde koşu yapmaya başlamasından önce 2-3 gün süresince yürüyüş yapması ve vücudu genel olarak alıştırması gerekmektedir. Ani koşular nefes tıkanıklığı ve kalp çarpmalarına neden olabilmektedir.

Koşunun ya da yürüyüşün belirli bir ritim ile sürdürülmesi önemlidir. Artan – Azalan şeklinde ki ritim yanlış bir ritim düzenidir. Ani hız çıkışları ile yapılan yürüyüş ya da koşu zayıflamaya yardımcı olmamaktadır. Daha çok sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Hafif tempolar ile belirli süre aralıklarında ritmin artırılması metabolizmanın doğru çalışması açısından faydalıdır. Etkili yağ yakmak için bu formülün uygulanması tavsiye edilmektedir.

Şayet kış mevsiminde soğuk havalarda dışarıda spor yapma imkânınız yok ise koşu bantları ile ya da diğer egzersiz aletleri ile günlük uygulamalarınızı yapabilirsiniz. Düzenli yapılan her egzersiz zayıflama için büyük önem teşkil etmektedir.

Bel Yana Eğilme

Bacakalrınızı iyice açın ve ellerinizi başınızın arasında kenetleyin. Sırtınızı düz tutun. Dirseklerinizin kulaklarınızla aynı hizada olmasına ve bedeninizin öne ya da arkaya bükülmemesine dikkat ederek sağa doğru eğilin. Başlangıç durumuna dönün ve bu kez sola eğilin. 10 tekrar yapınız. Bu sayıyı zamanla 20’ye çıkartınız.

Kaba Etler Oturarak Yürüme

Bacaklarınızı uzatarak yere oturun ve ellerinizi başınızın arkasında kenetleyin. Başınızı ve kollarınızı kımıldatmadan ve sırtınızı düz tutarak kalçalarınızı oynatın ve bacaklarınız ve kaba etleriniz üzerinde yürüyerek 10 adım atın. Belden yukarıyı dödürmemeye çalışın. Sonra da geriye 10 adım atınız.

Boyun ve Omuzlar – Omuz Çevirme

Ayaklarınız bitişik, kollarınızı omuzlarınızdan rahatça sarkıtarak durunuz. Sağ omzunuzu ileri itin, başınızı oynatmadan kulağınıza doğru mümkün olduğu kadar kaldırın, arkaya götürün ve sonra başlangıç durumuna dönün. Başınızı egzersiz boyunca sabit ve rahat tutun:önce bir, sonra da diğer omuzunuzla sekiz daire çizin. Ardından dörder, sonra ikişer ve son olarak birer daire çizerek bitirin.

etiketler: zayiflama egzersizleri, kolay zayiflama egzersizleri, evde zayiflama egzersizleri, kolay zayiflatan egzersizler,

İlginizi çekebilir

içilmesi gereken su miktarı

•          içilmesi gereken su miktarı;  Yetişkin bireylerde ortalama 2-3 litre suya ihtiyaç vardır. Sağlıklı bir kadının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir