Anasayfa / Diyet / Zayıflama

Zayıflama

Zayıflama

çoğumuzu zayıflayıp forma girme, yazı ideal kilosunda incecik karşılama telaşı aldı bile! İster kadın ister erkek olsun, kışın monoton ve yoğun temposunda az da olsa alınan kiloları vermek, yazlık incecik giysilerin içinde fit görünmek için farklı zayıflama yöntemleri kullanılarak planlar yapılmaya ve uygulanmaya başladı.

Peki ideal kilo nasıl hesaplanır? Genel anlamda fazla kilomuzun ölçüsünü kabaca hesaplayabilmek için kullanabileceğimiz basit bir yöntem var. Vücuttaki fazla kilo ya da yağ fazlalığının en genel anlamda değerlendirilmesi için kullanılan ölçü vücut kitle indeksidir. Bunu hesaplamanız için kullanılan formül vucut ağırlığı (kg) / boy (m)2 şeklindedir. Elde ettiğiniz sayıya göre Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılmış sınıflandırmaya göre,

18.5 altında BMI Az kilolu
18.5 – 24.9 Normal Kilo
25.0 – 29.9 Fazla Kilo
30.0 – 39.9 Obez
40.0 ‘ın üzeri Morbid (ciddî) Obez
şeklinde değerlendirilir. Görüldüğü gibi verilen formülden hesaplanan sayı arttıkça, obeziteye doğru gidilmektedir. Obezite geleneksel yöntemler ile tedavi edilebilen basit bir fazla kilo sorunu olmayıp, toplumsal bir sağlık sorunudur.

Kilo vermek için kullanılan yöntemlerden birisi bitkisel zayıflama. Metabolizmayı hızlandırıp tokluk hissi uyandıran zayıflama çayı ya da farklı bitkisel ürünler doğal zayıflamaya yardımcı ürünler olarak kullanılmakta. Zayıflama haplarının da bir kısmı bunlar gibi organik kökenli. Fakat zayıflama ilaçları ilk başvurulacak çözümler değildir. Bunların sadece doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Zayıflamanın, aldığınızdan fazla enerjiyi harcadığınızda gerçekleştiği basit ilkesi göz önüne alındığında, fazla kilolar için ilk yapılması gereken, hareket seviyemizi arttırıp, beslenme düzenimizi gözden geçirmek. Basit zayıflama hareketleri düzenli olarak gerçekleştirildiğinde, kilo verme süreci düşünüldüğünden daha kolay bir hale gelebilir. Dengeli beslenme ve düzenli hareket, zayıflama çayları ile de desteklenebilir.

Unutulmaması gereken dengeli beslenme ve düzenli hareketin, sadece zayıflamak için bir araç olmadığı, bunun yaşamımızın bir parçası haline getirilmesi gerektiğidir. Zayıflamak için kullandığınız yöntem, hayatınız boyunca uygulamayı sürdürüp, hayatınıza adapte edeceğinizi bir yöntem değilse, ilk birkaç hafta ya da birkaç ayda ne kadar başarılı olduğunun hiç önemi yoktur. Uzun vadede tekrar eski kilolarınızı bunlara yenilerini de ekleyerek geri alırsınız. Daha da kötüsü sık kilo alıp vermek hem sağlığınız olumsuz etkiler hem de metabolizma hızınızı azaltır.

Metabolizma hızınızı arttırmak, işkence çekmeden kilolarınızı yavaş ve etkili bir şekilde vermek mümkündür. Bunun için kişini kendi bünyesini tanıması da oldukça önemlidir. Örneğin tokluk hissi uyandıran hafifi atıştırmalık yiyecekler kişiden kişiye değişir. Kimisi bir salatalık yada elma ile açlığını bastırabilirken, kimisi bunları daha acıktırıcı bulabilir. Önemli olan vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri ona sağlarken, yağ birikimine neden olacak fast food, cips türü yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durarak, buna biraz da düzenli spor ekleyip fazla yağlarımızı sağlıklı bir şekilde yakmak ve indiğimiz kiloyu bu yaptıklarımızı biraz değiştirip sürdürerek korumaktır.

Sebze ve meyve tükettiğinizde mevsimsel olmasına dikkat edin, mevsimsel olmayan meyve ve sebzelerin yararları tartışılır.

Güne başlarken bir şey yemeden bir bardak su için ve günde mutlaka 2 litre su tüketin.

Yemeklerde sofranızdan yoğurdu eksik etmeyin, çocuklarınız içinde tabiî ki sütü.

Şifalı bitkileri tüketmek için hasta olmayı beklemeyin, hastalanmadan şifalı otlarla direncinizi güçlendirin!

Sofranızdan eksik etmemeniz gereken yiyeceklerden biride salata, salatanızı yaparken elinizden geldiğince çeşidi bol kullanın.

Çalışıyorsunuz ve yorgun geldiğinizde evde çorba yapmak yerine hazır olanları mı tercih ediyorsunuz? Aslında günümüzde hazır gıdaların çok tercih edilmesi ileri zamanlarda birçok hastalıkların başlangıcı ve özellikle kilo alımındaki en önemli süreç olarak görülmektedir. Mümkün olduğunca çorbanızı hazır kullanıp yapmak yerine kendiniz hazırlayın.

Haftada iki defa balık yiyin.

Kahvaltınız tam, öğlen yemeğiniz orta ve akşam yemeğiniz hafif olsun!

Evde; nane, ıhlamur, adaçayı, kekik, kuşburnu, fesleğen, zencefil, çörekotu, günlük, yeşil çay, soğan ve sarımsağı her zaman bulundurun!

Soğan, tere, maydanoz, nane, dereotu, roka, fesleğen gibi yeşillikleri fazla tüketin!

Fırsatınız olursa ayağını toprağa değdirin.

Küçük hareketler de olsa egzersizi hayatınızda alışkanlık haline getirin ve sabahları 15 dakika boyunca derin nefes alarak vermeye çalışın!

Margarini fazla kullanmamak; cilde, kalbe ve damara verdiğiniz en büyük ödüldür!

Günde bir adet elma ve bir adet havuç vücutta bir çok harikalar yapar, mutlaka tüketin!

etiketler: zayiflama, zayiflama nedir, zayiflama yontemleri,

İlginizi çekebilir

içilmesi gereken su miktarı

•          içilmesi gereken su miktarı;  Yetişkin bireylerde ortalama 2-3 litre suya ihtiyaç vardır. Sağlıklı bir kadının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir