Anasayfa / Bitki / Zinde Kalmak İçin Şifalı Bitkiler

Zinde Kalmak İçin Şifalı Bitkiler

Zinde Kalmak İçin Şifalı Bitkiler

Dinç ve zinde kalmak için şifalı bitkiler arıyorsanız makalemizde aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Tıp bilimindeki teknolojik gelişmeler, insanın gelecekte alacağı fiziksel görüntü ve eğilimli olduğu hastalıkların, doğarken yazılmış genetik kodlarında saklı olduğunu açıklamaktadır. Öncelikleri değiştirmek ve sağlıklı seçimler yapmak suretiyle, genetik kodlar da belirtilen ifadeleri iyileştirmenin mümkün olduğu belirtilmiştir. Zinde Sağlık Felsefesi; sağlıklı bir yaşam için bireyin, insan ilişkilerini, kariyer, ruhsal zindelik, fiziksel aktivite ve beslenme konularında tercihlerini gözden geçirilmesini gerekli görmektedir.

Hayat, ilk ve son nefes arasında geçen bir süreç olup, nefesle alınan oksijen hücrelerin en önemli besinidir. Insana zindelik veren temiz havanın, zinde kalmak ve hayatı zinde yasamak için hayati önemi vardır. Zinde olmak için doğru nefes almak, oksijenin zindelik verici etkisi nedeniyle, insana %40 fazladan zindelik kazandırır, dinginlik verir ve stresi azaltan etkisi vardır. Diyaframdan derin nefes almak fiziksel, zihinsel, duygusal birlik ve zindelik kazanmak yolunda etkili bir tekniktir. Basit teknikler kullanarak zinde kalmak, hayatı fark etmek ve verimli yaşamak bir sanattır.

Bunun için hücre yenileyen ve cilt dostu olan doğal ürünleri bilmek gerekli. Çünkü yaşlanma sürecini yavaşlatıyorlar ve yapılandırıcı özelilkte oldukları için cildi onarıyorlar.

Doğadaki herşey, sağlıklı ve genç yaşamak için çözüm sunuyor.. Vücudun temizlemesi, eksik elementlerin tamamlanması, hücrelerin yenilenmesi için kusursuz bir denge var ama maalesef bunun farkında değiliz. Çok kafa karışıklığına da gerek yok. Bin yıllardan bu yana gelen tecrübeler bize herşeyi anlatıyor. Güzel olmak için doğaya dönüş boşuna değil… Güzellik için şifalı bitkilerden yararlananlar, onların yenileyen, onaran özelliklerini biliyorlar. Genç bir cilt için hücre koruyucu madde ihtiva eden ürünlere ağırlık vermek lazım. Daima genç kalmak isteyenlere özellikle bu sefer bazı önerilerim olacak. Bu önerilerin haricinde sağlıklı beslenmeye de dikkat edilirse dinç ve güzel yaşamak daha kolay.. Son yıllarda kadınların şifalı bitkilere daha fazla eğilmesinin altında bu da yatıyor. Güzel kalmak için doğal olana rağbet etmek ise son derece akıllıca.

Doğa harikası olan bir çok ürün hücre yenileyici özellikte. Doğada her bitki insan ve hayvan bedeninin ihtiyaçlarına göre tasarlanmış. Biz bunlarla hücrelerimizi doğru beslerken, yenilenmelerini de sağlıyoruz. Aynı zamanda hastalıklı hücrelerimizi de bedenden atmış oluyoruz. Doğaya ters düşmemek ve doğal olanı tüketmek bir yaşam tarzı olunca, ödülü de en iyisi oluyor. Doğal ürünler konusunda bilinçlenen kadınlar, herşeyi bu gözle elden geçiriyor.. Sağlığına ve cildine zararlı olanları eliyor. Vücudunun ona uzun yıllar “genç” ve sağlıklı olarak hizmet vermesinin de temelini atıyor.

Doğal bakıma yönelik ilginin artması, eskimeyen güzelliğe sahip olma arzusundan da kaynaklanıyor. Cilt, saç ve ellere yapılan bakımı kalıcı hale getirmek, zinde kalmak, gençliği korumak için bitkilerin özelliklerine biraz daha dikkat etmek şart. Bir çok insan, güzelliğini ve gençliğini bu tip ürünlerle koruyor. İşte size hücre yenileyen bazı bitkilerin özellikleri..

Polen: A ve C vitaminleri de vardır ama B vitaminleri çok yüksek orandadır polen’in içinde. “Uzun ömür vitamini” olarak bilinen B vitamini, dış etkenlere karşı hücreyi, bağışıklık sistemini uyararak korur. Sürekli hücre yeniler. Polen’in bu özelliğini unutmadan, hergün tüketmek lazım. (Ama gerçek polen olursa faydalı)

Buğday ve kayısı: Bu iki bitki de cildin en büyük dostu. Özellikle yağlarını belli periyodlarla yüzünüze sürün. Hücre yenileyen özelliği bir süre sonra etkisini gösterecektir.

Zeytinyağı: İçerdiği vitaminler, hücre yenileyici özelliklere sahip oldukları için, gençleşme uygulamalarında kullanılır. Cildi besler ve korur. Bu mucize yağdan cildinizi ve saçınızı mahrum etmeyin.

Hurma: Meyveler genellikle protein ihtivası açısından yeterli değildir. Hurma ise protein de ihtiva eder. Hücreleri yeniler ve vücut sıvısını dengeler. Bence mutfaktan eksik edilmemeli.

Ginseng: Bu bitki, doğal doping maddesi olarak kabul edilir. Hücrelerin yenilenmesini sağlar ve sinir sistemini sağlıklı yapıya kavuşturur.. Vücuda dinçlik ve rahatlık verir. Uykusuzluğa, yorgunluğa da iyi gelir.

Beslenme şeklimiz, fiziksel ve ruhsal durumumuzu olumlu ya da olumsuz şekilde etkiliyor. Yorgunluktan şikâyet eden kişiler, besin desteği ile bu şikâyetlerinden kurtulup daha sağlıklı ve dinç bir bünyeye sahip olabiliyorlar. Dikkat edilmesi gereken ise hangi durumlarda ne tür besin desteğinin sağlanması…
B vitamin ailesi
B-6, B-12 ve folik asidi de içeren B-11 vitaminlerinden oluşur. B6 vitamin eksikliği de demir gibi anemi ve kronik yorgunluk ile bağıntılıdır. B6 vitamini ihtiyacınızı muz, tavuk, hindi, patates, meyve suyu, karpuz, ıspanak ve bal gibi besinlerden karşılayabilirsiniz. B-12 vitaminin eksikliği ise homosistein seviyelerinin artmasına yol açar.
Yüksek homosistein seviyesi kalp hastalıklarına yakalanma riskinin artması anlamına gelmektedir. Bu açığı da baklagiller, bonfile, ton balığı, balık, hindi, yoğurt, süt, tavuk ve peynir yiyerek kapatabilirsiniz.
Bağışıklık sistemi için…
C vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir antioksidandır. Hastalık veya stres durumlarında, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gereken bir vitamindir. Ayrıca C vitamini ile sağlıklı adrenal fonksiyonların çalışması da artıyor. Bu nedenle bu fonksiyonlar özellikle stresli durumlarla başa çıkabilmek için çok gereklidir. C vitamini açısından zengin besinler arasında brokoli, çilek, portakal, greyfurt, mango ve yeşilbiber sayılabilir.
Magnezyum protein sentezi, enerji üretimi ve hücresel bölünme için gerekli olan çok önemli bir mineraldir. Günümüzde pek çok insanda magnezyum eksikliği görülmektedir.
Demir eksikliği de anemi ve kronik yorgunluğa yol açan önemli bir faktördür.
E vitamininin koruyucu etkisi
E vitamini çok önemli bir antioksidan koruyucu olarak hücreleri toksinlerden ve serbest radikallerden korumaktadır. Ayçiçeği yağı, fıstık ezmesi, badem, ton balığı, somon, mısırözü yağı, zeytinyağı E vitamini açısından zengin besinler arasında yer alır.
Potasyum eksikliği yorgunluk ve kas zayıflığına yol açmaktadır. Bazı CFS hastalarında potasyum enerjinin artmasını sağlar. Tıpkı bir yerimiz ağrıdığında olduğu gibi yorgunluk döneminde de vücudumuz bize bir takım uyarı sinyalleri gönderir. Mesajın özü vücudumuza daha dikkatli bakmamız ve ona güç kazandırmamız gerektiğidir.
Kronik yorgunluk yaşayan bir insan da durmadan vücudundan bu tür uyarı sinyalleri alır. Ancak, önemli olan bu uyarılara gerek kalmadan sağlıklı bir şekilde beslenmek ya da uyarıyı aldığımızda hemen harekete geçmektir. Bu nedenle de bilinçli bir beslenme ile yorgunluğa bir son verip, yediklerimize dikkat ederek daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilir ve yorgunluk hissetmeyiz.
Yorgunluk veren gıda maddeleri:
Alkol,
Asitli içecekler,
Hazır yemekler,
Yağ,
Sakatat,
Kahve,
Limonata,
Sığır eti,
Tatlı çeşitleri.
Canlandırıcı etkiye sahip gıda maddeleri:
Avokado,
Muz,
Yeşil çay,
Yoğurt,
Patates,
Kivi,
Paraguay çayı,
Turp,
Zeytin,
Pirinç,
Kırmızı pancar,
Balık,
Bezelye.

İlginizi çekebilir

Bakla Yaprağının Faydaları

Bakla Yaprağının Faydaları Bakla yaprağının faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir ve daha fazlası için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir